Obserwacje Słońca w miasteczku teleskopów, zawody sumo, skoki na wielkiej poduszce blob, warsztaty wokalne, koncerty i pokazy taneczne, nauka jazdy na rolkach, morsowanie w basenie z lodem – m.in. takie atrakcje zaplanowano podczas niedzielnego Pikniku Pasji na Jasnych Błoniach. Impreza odbędzie się w godz. 11:00-18:00.

To już siedemnasta edycja Wielkiego Pikniku Pasji. W niedzielę, 27 maja, na Jasnych Błoniach będzie można zapoznać się z działalnością większości szczecińskich organizacji pozarządowych. W wydarzeniu weźmie udział prawie 150 organizacji. Ich stoiska będą rozstawione w alejkach pod platanami i będzie można je odwiedzać w godz. 11:00-18:00.

– Od siedemnastu lat, każdego roku organizacje pozarządowe spotykają się w samym sercu miasta, by udowodnić, że Szczecin to nie tylko płynnie działający organizm, połączony siecią ulic, placów, miejsc pracy i instytucji. Miasto to przede wszystkim ludzie - realizujący swoje pasje i marzenia, zmieniający bliższe i dalsze otoczenie, angażujący się w działania społeczno-artystyczne oraz potrafiący powiedzieć głośno NIE, kiedy trzeba reagować na niesprawiedliwe czy niesprzyjające mieszkańcom działania – mówi Marta Wylegała ze Stowarzyszenia Media Dizajn.

Na odwiedzających w niedzielę Jasne Błonia będzie czekać mnóstwo atrakcji. Będzie można nauczyć się jeździć na rolkach różnymi stylami, wziąć udział w warsztatach wokalnych i zaśpiewać piosenki o szczecińskich dźwigozaurach, poznać zasady udzielania pierwszej pomocy, spróbować morsowania w basenie wypełnionym lodem. Na trawniku powstanie wielka strefa sportu Floating Trippin’ Festival z wieloma nietypowymi aktywnościami, m.in.: grami rakietowymi, Frisbee Ultimate, wielką poduszką do skakania, zawodami sumo. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w miasteczku teleskopów, gdzie będzie można obserwować Słońce na różne sposoby, m.in.: za pomocą zwykłej kartki papieru, przy wykorzystaniu prostych filtrów słonecznych, a także bardziej zaawansowanych teleskopów przeznaczonych specjalnie do obserwacji tej gwiazdy. Na miejscu będą też strażacy z OSP Gryf w Szczecinie, którzy przygotują warsztaty gaśnicze z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego oraz strażacki tor przeszkód.

Swoją działalność szczecińskie organizacje pozarządowe będą prezentować również na scenie. Nie zabraknie nie tylko koncertów, ale też występów chórów i pokazów tańca. Na odwiedzających czekać też będą liczne konkursy, twórcze warsztaty, gry i zabawy. Na miejscu znajdziemy też „strefę miejską”, w której będzie można zapoznać się z programami i działaniami realizowanymi przez Gminę Miasto Szczecin.

Jak co roku, najciekawsze prezentacje stoisk oraz aktywne uczestnictwo w imprezie zostanie nagrodzone. Dla organizacji, które otrzymają największą liczbę punktów zostanie przyznana 1 nagroda główna i 4 wyróżnienia. Nagroda główna to bon zakupowy o wartości 800 zł.

Program sceniczny Wielkiego Pikniku Pasji pod platanami 2018:

11:00 – 11:10 – Uroczyste otwarcie Spotkania POD PLATANAMI

11:10 – 11:40 – Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku

11:40 – 12:00 – Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

12:00 – 12:15 – Szczecińsko – Policki Klub Morsy im. Zbyszka Ulatowskiego

12:15 – 12:30 – IGA’cki Band, czyli Szczecińska Akademia Szantowa

12:30 – 13:00 – Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

13:00 – 13:15 – Uczniowski Klub Sportowy „Błękitna”

13:15 – 13:30 – Stowarzyszenie Pomorze Zachodnie w Chuście

13:30 – 13:45 – Stowarzyszenie Przyjaciół Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla dziecisłabosłyszących im. Juliana Tuwima w Szczecinie

13:45 – 14:00 – Konkursy Fundacji Liga Superbohaterów

14:00 – 14:15 – Uczniowski Klub Sportowy „Błękitna”

14:15 – 15:15 – Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie

15:15 – 15:45 – Fundacja na Rzecz Aktywnego Rozwoju Telemedycyny i e-Zdrowia w Polsce

15:45 – 16:15 – Fundacja Humanum (BEST)

16:15 – 16:30 – Akademia Ludzi Aktywnych

16:30 – 17:00 – Ochotnicza Straż Pożarna „GRYF” w Szczecinie

17:00 – 17:15 – Rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszą Prezentację

17:15 – 17:45 – Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci”

18:00 Zakończenie imprezy

Więcej na stronie: platany.szczecin.pl

 

W "strefie miejskiej" swoją ofertę poradniczo-edukacyjną zaprezentują m.in.: Biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów, na którego stoisku mieszkańcy będą mogli zasięgnąć bezpłatnych porad prawnych, zapoznać się ze specjalnie przygotowanymi publikacjami oraz poradnikami, jak również skorzystać z wzorów pism reklamacyjnych czy odstąpienia. Biuro Prezydenta Miasta uczestnikom spotkania, przybliży w tym dniu tematykę wieloletnich kierunków inwestycyjnych dla Miasta Szczecin po roku 2020 w ramach trwających konsultacji społecznych, jak również zainteresuje tegorocznymi obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ramach programu „Codziennie Polskę TworzyMy”.

W punkcie informacyjno-promocyjnym programu „Szczecin Przyjazny Rodzinie”, uczestnicy spotkania dowiedzą się na temat Szczecińskiej Karty Rodzinnej, Karty Seniora oraz Bonu Opiekuńczego. Nie zabraknie również Biura Dialogu Obywatelskiego oraz informacji nt. szczegółowych warunków, zasad korzystania, harmonogramu przyjęć oraz lokalizacji punktów w ramach świadczonej przez Miasto nieodpłatnej pomocy prawnej. Będzie to również czas i miejsce, w którym pracownicy Urzędu Miasta odpowiedzą na wszelkie pytania mieszkańców dotyczące tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, zaprezentują szczegółowe zasady oraz warunki trwających konsultacji społecznych. W celu przybliżenia mieszkańcom tematu gospodarki odpadami swój udział w ramach projektu ecoszczecin zadeklarował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Uczestników oraz gości naszego miasta do aktywnego zwiedzania Miasta zachęcać będzie Żegluga Szczecińska Sp. z o.o., która udzieli kompleksowych informacji nt. oferty turystycznej Szczecina, regionu oraz Polski, jak równie zaprezentuje szczegóły dotyczące zniżek i rabatów w ramach Szczecińskiej Karty Turystycznej.