Tak wynika z badań ankietowych przeprowadzonych przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego wśród młodych mieszkańców naszego regionu. Wynikami badań, a także pomysłami na działania skierowane do młodzieży, jak również wartymi wyróżnienia inicjatywami młodych osób, podzielono się podczas ubiegłotygodniowej konfernecji prasowej. – Podjęliśmy działania, by odświeżyć swoją wiedzę i potrzeby na temat pokolenia, które wchodzi w etap decyzyjności – mówił kierownik Sekretariatu ds. Młodzieży Andrzej Mazepa.


Co myślą o Europie, jak patrzą na wolontariat

Ankieta „Młode Pomorze Zachodnie” przeprowadzona przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego miała na celu zbadanie m.in. jaki stosunek do Unii Europejskiej mają młodzi, co sądzą o działalności organizacji czy jak oceniają pomoc, którą otrzymali w czasie nauczania zdalnego.

– W badaniu wzięło udział ponad 1500 osób, udało nam się dotrzeć do wielu osób z regionu dzięki temu, że ankieta była przeprowadzana online – mówiła Kamila Bieniecka z Sekretariatu ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Badanie pokazało, że zdecydowana mniejszość młodych jest za wyjściem Polski z UE, a jedną z najważniejszych korzyści, jaką z niej czerpiemy, są pieniądze. Jako negatywną rzecz młodzi wskazali „wtrącanie się”.

– W zasadzie bardzo wiele młodych osób mówiło, że Unia zamykała granice podczas pandemii, co nie jest prawdą, bo to nie leżało w jej kompetencjach. To pokazuje, że potrzeba o rzetelnym informowaniu o tym, co się dzieje w Unii to wielka, niezaspokojona potrzeba, która nadaje kierunek naszym działaniom. Badaliśmy też stosunek do różnych organizacji. Okazuje się, że organizacje polityczne to jedyna grupa, do której młodzież potrafi mieć negatywny stosunek – wyjaśniała Bieniecka.

Inna ciekawa rzecz dotyczy aktywności społecznych. Wśród ankietowanych ponad połowa była zaangażowana w wolontariat, do którego skłoniła nie tyle chęć pomocy innym, ale przede wszystkim możliwość własnego rozwoju, co wpisuje się w to, co mówi się o pokoleniu Z jako o pokoleniu indywidualistów.

Zapytano również o to, jak dorośli pomogli młodym podczas pandemii. I tu największym wsparciem okazało się ludzkie podejście: to, że nauczyciele nie kazali włączać kamerek lub pozwalali kontaktować się w godzinach popołudniowych. Pomoc, która miała przyjść systemowo, czy to na poziomie szkoły czy miasta, nie miała większego znaczenia.

Chcą postawić Punkty Pomocy Okresowej w każdym powiecie

Na spotkaniu poinformowano również o włączeniu się do projektu Akcja Menstruacja, którego głównym celem jest walka z ubóstwem menstruacyjnym.

– Co to jest? To brak dostępu do zarówno środków higienicznych i edukacji czy możliwości dbania higienę. W Polsce badania przeprowadzone przez Kulczyk Fundation pokazują, że ten problem dotyczy 500 tysięcy osób. To tak, jakby cały Poznań był wyjęty z życia – opisywała Aleksandra Walczak, wiceprzewodnicząca Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. – We współpracy z fundacją Akcja Menstruacja będziemy chcieli stawiać punkty pomocy okresowej – małe skrzynki o wielkiej mocy, w której znajdują się środki higieniczne – tłumaczyła.

Każdy Punkt będzie miał swojego opiekuna – wolontariusza, który regularnie będzie zaglądał do szafki i uzupełniał zapasy.

– Chcielibyśmy, aby w województwie zachodniopomorskim w każdym powiecie pojawiły się po co najmniej trzy takie małe szafki. Tym samym Pomorze Zachodnie stałoby się się pierwszym województwem, w którym każdy powiat jest zaopatrzony w Punkty Pomocy Okresowej.

Obecnie trwają rozmowy z władzami, gdzie i ile takich punktów miałoby się pojawić. Kilka takich skrzyneczek funkcjonuje już w Szczecinie – np. w biurze Caritas, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie czy na Wydziale Nauk Społecznych US – i w regionie: w Policach czy Dobrej i Goleniowie.

Okazja, by nasz głos został usłyszany

W najbliższej przyszłości – 13 września oraz 9 października – zostaną zorganizowane dwie konferencje w sprawie przyszłości Europy. Wrześniowa przyjmie formę dialogu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mieli okazję przedstawić opinie i pomysł na temat unijnej przyszłości.

Druga dotyczyć będzie młodych mieszkanek regionu i ich oczekiwań związanych z przynależnością do Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Komitetem Regionów.