Czy Szczecin ma w sobie potencjał? Oczywiście, że tak. A jak go rozwijać? Wystarczy tylko zainwestować w ludzi, których energia i pasja tworzy nieograniczone pokłady możliwości. Bez wątpienia takimi osobami są beneficjenci programu „Załóż firmę z AIP w województwie zachodniopomorskim”.
Rok pełen emocji
Do samego programu wybrano 14 najlepszych. Każdy z nich miał inny pomysł, inne plany na przyszłość. Niedługo minie rok odkąd pod skrzydłami Fundacji Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości założyli swoje firmy. Wczoraj (26 października) na spotkaniu „Start up z kapitałem” kilku z nich przedstawiło swoje idee, a także opowiedziało jakie są uroki i trudy bycia młodym przedsiębiorcą.
Nieograniczona twórczość
Mateusz Kruszyński – pasjonat zagadnień fizycznych i biomechanicznych. Swoje zainteresowania postanowił połączyć w badania nad falami mózgowymi, badania dzięki którym być może uda się udoskonalić komunikację komputer – człowiek i poznać ludzkie myśli. Jest to człowiek, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.
Remigiusz Jackowski – „świeży” informatyk, który chęć ciągłych doznań literackich przeistoczył w specjalną aplikację na telefony komórkowe „Libraria”. W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada przynajmniej jeden taki egzemplarz komunikacyjnej zdobyczy techniki, który jest podstawowym narzędziem pracy. Przez tempo współczesnego życia sztuka czytania powoli zamiera. Dążymy do tego, aby wszystko mieć tu i teraz, łącznie z książką w telefonie.
Michał Smereczyński – twórca niezależnego wydawnictwa Free Media, wydającego elektroniczny „Miesięcznik Komputerowy”. Choć wybrał branżę, w której panuje duża konkurencja, jego projekt odnosi coraz większy sukces. Zaryzykował i się udało. Być może „Miesięcznik Komputerowy” będzie wkrótce przodującym źródłem informacji w dziedzinie informatyki.
Być start-upem
Czy łatwo kierować firmą? Z pewnością nie. Wszelkie aspekty prawno-księgowe czasami są skuteczną blokadą dla kreatywności. Na szczęście istnieje taka instytucja Fundacja Akademickie Przedsiębiorczości, która skutecznie przygotowuje do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oprócz dotacji finansowej i pieniężnego wsparcia pomostowego, początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na szkolenia, mentoring, coaching oraz na wszelkie ułatwienia w codziennej pracy: przestrzeń biurowa, prowadzenie księgowości, doradztwo prawne. Ta pomoc w sytuacjach kryzysowych, które czasami zdarza się w biznesie jest po prostu nieoceniona.
Podczas spotkania odbyła się krótka debata zorganizowana przez Fundację Netcamp „Start-up czy etat?” Jakie wnioski z niej wypłynęły? Decydując się na start w świecie przedsiębiorczości trzeba mieć świadomość, że jest to wyboista droga, na której nie będzie brakowało przeszkód. Jednak jeżeli towarzyszy temu pasja, wiara w sukces, jak i pewność siebie, to powodzenie przedsięwzięcia jest w zasięgu ręki.
Komentarze
0