– Ponad 60% interwencji straży miejskiej w Szczecinie dotyczy źle zaparkowanych samochodów – przyznaje Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie. O tym, gdzie w naszym mieście panuje parkingowa patologia i jak z nią walczyć dyskutowano w ostatnim programie „Studio wSzczecinie.pl”.

„Oddajmy wreszcie przestrzeń mieszkańcom”

Problem z parkowaniem w Szczecinie nie jest nowością. Kierowcy uważają, że znalezienie wolnego miejsca dla samochodu graniczy z cudem, a według aktywistów miejskich i pieszych, osoby zmotoryzowane parkują gdzie się da i rozjeżdżają chodniki.

Co chwilę słyszymy o autobusach zablokowanych przez źle zaparkowane auta na ul. Jagiellońskiej czy samochodach parkujących w obrębie przystanku autobusowego na placu Lotników.

Nasi goście wskazali kilka lokalizacji, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. – Plac Zamenhofa, będący sercem miasta, jest blokowany. Samochody dostawcze parkują tam gdzie popadnie, co powoduje np. blokowanie przejazdu autobusów komunikacji miejskiej. Podobnie jest z ulicą Jagiellońską – mówi Szymon Nieradka, aktywista miejski.

Według radnej osiedlowej Jagody Żyłkowskiej najgorzej jest na Starym Mieście.

– Oddajmy wreszcie przestrzeń mieszkańcom. Szczęśliwi ludzie żyją w spokojnych miastach. Powinniśmy ograniczyć wjazd samochodów do centrum Szczecina. Pewne obszary powinny być wyłączone z ruchu pojazdów emisyjnych. Szczególnie mówię o podzamczu i Starym Mieście – mówiła radna osiedla Stare Miasto.

Skarg na źle zaparkowane auta coraz więcej

Jak zaznacza Joanna Wojtach, rzeczniczka prasowa Straży Miejskiej w Szczecinie, problem nieprawidłowego parkowania dotyczy całego miasta. 

– Oczywiście wykroczenia są różne i każda dzielnica ma swoją specyfikę. Ze statystyk wynika, że rok do roku liczba zgłoszeń dotyczących źle zaparkowanych samochodów wzrasta. W I kwartale tego roku to było 61% ogólnych zgłoszeń – mówi rzeczniczka.

Przedstawiciel magistratu przyznał w naszym programie, że liczba skarg od mieszkańców na źle zaparkowane auta rośnie. – Od 2-3 lat największa liczba podań, jaka wpływa do mojego referatu, dotyczy słupków blokujących. To nawet kilka wniosków dziennie. Kiedyś to były prośby o miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych albo wprowadzenie strefy płatnego parkowania, a teraz o słupki – mówił Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu w szczecińskim magistracie. 

Jak dodał, w Szczecinie jest ponad 300 tysięcy zarejestrowanych pojazdów. Po drogach dziennie przejeżdża ponad pół miliona samochodów. – Tego ruchu nie chcemy wpompowywać do ścisłego centrum miasta – zaznaczał.

Miasto zapowiedziało jakiś czas temu budowę w Szczecinie kilku parkingowców. Jeden z nich powstaje w Śródmieściu, w kwartale ograniczonym ul. Małkowskiego, ks. Bogusława, Boh. Getta Warszawskiego oraz kr. Jadwigi. Prace mają się zakończyć w I kwartale przyszłego roku.