Z zabytkowego zespołu budynków przy ul. Kolumba 86-89 wyprowadziło się już Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości i wszyscy inni najemcy. – Miasto wszczęło procedurę sprzedaży tej nieruchomości – informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Chodzi o budynki w pobliżu dworca kolejowego, od których zaczyna się ciąg zabudowy przemysłowej wyrastającej wprost z rzeki.

Pierwotnie, pod koniec XIX wieku, była tam zajezdnia tramwajów konnych, do której dobudowano część administracyjną i pomieszczenia socjalne. Budynki zaadaptowano na potrzeby zajezdni tramwajów elektrycznych, a później na warsztaty, które działały tam również po wojnie.

Od lat 90. XX wieku były siedzibą Szczecińskiego Centrum Przedsiębiorczości, mieściły się tam biura różnych firm. Remont ul. Kolumba sprawił, że dostęp do nich był w ostatnich miesiącach utrudniony. Ale to nie dlatego budynki stoją od niedawna puste.

– Remont ulicy Kolumba nie był przyczyną opuszczenia budynków przez najemców. Było to spowodowane pogorszeniem stanu technicznego nieruchomości – tłumaczy Tomasz Klek.

Miasto nie zamierza remontować budynków, tylko wystawi je na sprzedaż. Na razie nie jest jeszcze znana cena wywoławcza i termin przetargu.