W dwóch miejscach będzie mogła powstać zabudowa mieszkaniowa, a w jednym usługi związane z pobliskim kąpieliskiem. Miasto ogłosiło terminy przetargów na sprzedaż nieruchomości z Golęcina, Żelechowej i Dąbia.

W połowie czerwca inwestorzy będą mogli kupić działkę z opuszczoną kamienicą przy Światowida 80B, nieruchomość z parterowym budynkiem po serwisie motocyklowym przy ul. Studziennej 13 i niezabudowany teren obok wejścia na kąpielisko Dąbie przy ul. Żaglowej.

Pustostan po pożarze

Kamienica przy ul. Światowida trafia pod młotek po raz pierwszy. Przetarg odbędzie się 20 czerwca. Cenę wywoławczą za działkę o powierzchni 1,2 tys. m2 ustalono na poziomie 1,7 mln zł.

Stojący na niej budynek uległ częściowemu spaleniu w pożarze z 2017 roku, wywołanym w mieszkaniu osoby, której wcześniej wymówiono najem z powodu niepłacenia czynszu. Dodatkowe zniszczenia powstały podczas akcji gaśniczej. Od tamtego czasu kamienica stoi pusta.

Jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w tym miejscu zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z dopuszczeniem usług w zakresie: finansów, kultury, oświaty, gastronomii czy opieki zdrowotnej.

Na Żelechowej cena spadła o 400 tys. zł

Po raz drugi będzie poszukiwany inwestor na działkę o powierzchni 1582 m2 przy ul. Studziennej 13. Obecnie znajduje się tam parterowy budynek warsztatowo-magazynowy. Przez lata mieścił się w nim m.in. serwis motocyklowy, teraz obiekt jest w złym stanie technicznym.

Drugi przetarg na zbycie tej nieruchomości zaplanowano na 19 czerwca. W pierwszym cena wywoławcza wynosiła 3,3 mln zł, ale nie znaleziono chętnego. Dlatego obniżono ją do 2,9 mln zł. Zwycięzca będzie mógł postawić tam zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami wbudowanymi.

Na sprzedaż działki zgodziła się rada miasta, mimo wątpliwości osiedlowych radnych z Żelechowej. Wskazywali oni na zły stan okolicznej infrastruktury drogowej, obawiając się, że kolejna inwestycja mieszkaniowa w tej okolicy „pogorszy warunki zamieszkania dotychczasowych mieszkańców, z uwagi na wprowadzenie kolejnych jej użytkowników, bez wniesienia adekwatnych nakładów na niezbędne modernizacje”. Po drugiej stronie ulicy inwestycję mieszkaniową realizuje deweloper Soft Elektronik.

Zabudowa usługowa z pojedynczymi apartamentami

Niezabudowanej działki przy ul. Żaglowej (0,43 ha) nie udało się sprzedać w ramach pierwszego przetargu. Powtórka postępowania nastąpi 17 czerwca. Cena wywoławcza nadal wynosi 1,5 mln zł.

Działka sąsiaduje z wejściem na kąpielisko Dąbie, co determinuje jej przyszłe przeznaczenie. To zabudowa usługowa i zieleń o charakterze parkowym. Może tam powstać zaplecze gastronomiczne, handlowe, sanitarne, medyczne, techniczne i administracyjne plaży miejskiej lub ośrodek szkoleniowo-rekreacyjny.

W każdym z budynków usługowych dopuszcza się maksymalnie dwa apartamenty mieszkaniowe. Mogą być też małe sklepy do 100 m2. Nakazuje się realizację toalety publicznej.