Polityk Konfederacji Jakub Kozieł chce, żeby samorząd włączył się we wspieranie przedsiębiorców ze Szczecina, którzy tracą ogromne pieniądze ze względu na ograniczenia wynikające z epidemii koronawirusa w Polsce. Wiadomo, że w Szczecinie najmocniej ucierpi branża gastronomiczna, usługi oraz firmy zajmujące się transportem. Nie bez znaczenia są także straty w firmach wynikające z dużej liczby zwolnień lekarskich i opiekuńczych oraz konieczności przechodzenia na tryb pracy zdalnej.
Kozieł przygotował „zbiór ulg i ułatwień dla przedsiębiorców”
Jakub Kozieł z Konfederacji zapowiedział przedłożenie w Urzędzie Miasta w Szczecinie propozycji „pakietu pomocowego”, który ma obejmować zwolnienie z podatku od nieruchomości, zwolnienie z czynszu dla przedsiębiorców dzierżawiących lokale od miasta, obniżenie stawek podatku transportowego czy uproszczenie procedur w przypadku starania się o koncesje czy pozwolenia budowlane. O tym, na jak długo wprowadzić pakiet, powinien zadecydować prezydent Szczecina na podstawie analizy możliwości udźwignięcia go przez budżet miasta.
– Zaproponowany przeze mnie pakiet, to zbiór ulg i ułatwień, który pozwoli przedsiębiorcom przetrwać epidemię i szybko się odbudować po jej zakończeniu. Niższe podatki i opłaty oraz uproszczone procedury zdejmą niepotrzebny ciężar z firm i pozwolą im na łagodniejsze wyjście z kryzysu. W idealnym świecie, część tych postulatów mogłaby być wprowadzona na stale, wtedy szczecińskie firmy będą się rozwijać jeszcze szybciej, a dzięki temu będzie się rozwijać Szczecin – mówi Kozieł.
Polityk nie przedstawił konkretnych wyliczeń dotyczących „pakietu pomocowego”, ale jak mówi, dla przedsiębiorców w obecnej sytuacji każda pomoc będzie niemal na wagę złota.
Zrzeszenia przedsiębiorców działają na pełnych obrotach
Przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej już w ubiegłym tygodniu informowali o konieczności wprowadzenia działań pomocowych, które ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorcom i zniwelują straty wywołane przez epidemię koronawirusa. Najbardziej stratne są takie branże, jak logistyka, transport, gastronomia, hotelarstwo, usługi czy rozrywka. W najbliższych dniach ma zostać przygotowany oficjalny list do premiera RP, który będzie stanowiskiem przedsiębiorców oraz prośbą o wsparcie sektorów gospodarki, które najboleśniej odczuwają skutki panującego stanu zagrożenia epidemicznego.
Według zapowiedzi minister rozwoju Jadwigi Emilewicz i premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze w tym tygodniu ma być przedstawiony kompleksowy program wsparcia dla przedsiębiorców. Nieoficjalnie mówi się o zawieszeniu płatności części składek ZUS. Niektóre banki już teraz oferują swoim klientom możliwość czasowego zawieszenia spłat rat kredytowych.
Komentarze
15