Radni zgodzili się na przekazanie stoczniowej świetlicy w formie darowizny dla nowo powołanego Centrum Solidarności „Stocznia”. To otwiera drogę do stworzenia w miejscu podpisania Porozumień Sierpniowych placówki edukacyjno-muzealnej.

Ustalenia w tej sprawie zapadły już wcześniej. Pod koniec sierpnia powołano wspomnianą nową instytucję kultury, która będzie finansowana z budżetu ministerstwa kultury. Wkładem miasta w ten projekt będzie przekazanie należącej do niego nieruchomości. We wtorek zgodzili się na to radni.

Stoczniowa świetlica zapisała się w historii Polski 30 sierpnia 1980 roku. To wtedy strajkujący pracownicy podpisali w niej pierwsze porozumienie z władzą komunistyczną w sprawie powołania niezależnych związków zawodowych. Teraz mają powstać tam dwie wystawy stałe. Jedna opowiadać będzie o historii „Solidarności”, a druga o historii przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

– Będziemy opowiadać o historii, dziedzictwie „Solidarności” i kultywować pamięć, niezwykle odważnych ludzi, którzy poświęcili życie, by budować nową Polskę – podkreślał dr hab. Sebastian Ligarski, który został powołany na stanowisko dyrektora Centrum Solidarności „Stocznia”.

Świetlica wymaga generalnego remontu, który potrwa wiele miesięcy. Nowa instytucja kultury ma jednak zacząć wystartować wcześniej, rozpoczynając od organizowania dyskusji, konferencji i mniejszych wystaw w innych lokalizacjach.