Od nowego roku łatwiej się zameldować lub wymeldować. Pomogła w tym zmiana przepisów, która upraszcza i ułatwia załatwienie spraw meldunkowych w urzędzie miasta.
Ułatwienia weszły w życie 1 stycznia 2013 i wynikają ze zmian w ustawie o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Dzięki nim powstało tzw. jedno okienko, w którym mieszkańcy mogą załatwić wszystkie sprawy związane z meldunkiem podczas jednej wizyty w urzędzie. Od tego roku nie musimy już najpierw wymeldować się w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować. Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym miejscu, w którym będziemy dokonywać meldunku. Przy zameldowaniu nie trzeba już podawać informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie trzeba już pokazywać książeczki wojskowej. Oprócz tego wszystkie powyższe sprawy może za nas załatwić pełnomocnik.
Dłuższy będzie także termin na zgłoszenie meldunku. Z obowiązujących do tej pory 4 dni, termin wydłużono do 30 dni. Ponadto z początkiem nowego roku znikł obowiązek zameldowania obywateli polskich oraz obywateli Unii Europejskiej na pobyt czasowy, nie przekraczający trzech miesięcy.
Podsumowując, aby się zameldować potrzebne są następujące dokumenty: dowód osobisty (odpis skrócony aktu urodzenia w przypadku osoby niepełnoletniej), dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (np. akt notarialny, wypis z księgi wieczystej, zaświadczenie ze spółdzielni) oraz potwierdzenie pobytu w lokalu na formularzu meldunkowym dokonane przez właściciela mieszkania. Do wymeldowania potrzebny jest jedynie dowód osobisty.
Sprawy meldunkowe można załatwić w Biurze Obsługi Interesantów w dni robocze w godz. od 7.30 do 16.00 lub w filii urzędu przy ul. Rydla, w godz. od 8.00 do 16.00
Komentarze
0