Bezpłatne poradnictwo prawne i psychologiczne, cykle debat i kawiarenek oraz panele dyskusyjne, rzetelna edukacja seksualna dla młodzieży, rodziców i nauczycieli czy pomoc przy tranzycji płciowej. Organizacje pozarządowe przystępują do realizacji projektów z zakresu równego traktowania na Pomorzu Zachodnim. „Razem będziemy budować otwartą i tolerancyjną społeczność Pomorza Zachodniego” – zapewnia marszałek Olgierd Geblewicz.
W marszałkowskim konkursie dotacje pozyskało sześć organizacji pozarządowych. To Koszalińskie Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej Era Kobiet, Regionalny Kongres Kobiet w Szczecinie, Stowarzyszenie Lambda Szczecin, Fundacja „Motywacja i Działanie”, Fundacja „Edukacja-Równość-Aktywność-Dialog” oraz Fundacja „Akademia Edukacyjna”.
150 tysięcy złotych na równe traktowanie
Organizacje otrzymają dofinansowania w wysokości od 10 do 50 tys. zł. Łączna kwota dotacji to 150 tys. zł.
– To jeden z ważniejszych konkursów, dzięki któremu możemy wspierać różnego rodzaju działania na rzecz mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. – Cieszę się, że organizacje pozarządowe odpowiedziały ciekawymi ofertami na nasz konkurs związany z szeroko pojętym równym traktowaniem, w tym walce z dyskryminacją. Razem będziemy budować otwartą i tolerancyjną społeczność Pomorza Zachodniego.
W poniedziałek marszałek Geblewicz spotkał się z przedstawicielkami dwóch organizacji, które będą odpowiedzialne za realizację projektów związanych z równym traktowaniem. Na spotkaniu obecne były Małgorzata Matyja i Marzena Zychowicz z Regionalnego Kongresu Kobiet oraz Monika „Pacyfka” Tichy ze Stowarzyszenia Lambda.
„Będziemy uświadamiać kobiety”
Regionalny Kongres Kobiet dalej będzie prowadzić Centrum Praw Kobiet Pomorza Zachodniego. Zorganizuje też cykl debat oraz wsparcie psychologiczne i prawne. Powstaną również kolejne poradniki.
– Wciąż będziemy organizować warsztaty czy pomoc psychologiczną. W tym roku chciałybyśmy jednak zwrócić uwagę też na inne kwestie, między innymi związane z wykorzystywaniem Ukrainek. Będziemy uświadamiać kobiety – zaznacza Marzena Zychowicz.
Pomoc dla osób LGBT+
Stowarzyszenie Lambda otrzymało dotację w wysokości 20 tysięcy złotych. Pieniądze przeznaczy na organizację pomocy psychologicznej, medycznej i prawnej dla osób LGBT+ w regionie. Wsparciem objęte zostaną także osoby transpłciowe, które rozpoczną proces tranzycji.
– Jako jedyna organizacja w Polsce mamy taki program pomagania w tranzycji indywidualnej i zarazem jako jedyna organizacja finansujemy to ze środków samorządowych – mówi Monika „Pacyfka” Tichy. – Organizujemy pomoc dla osób LGBT+. Przede wszystkim pomoc psychologiczną, wsparcie dla osób pokrzywdzonych skutkami homo-, bi- i transfobii. Część naszego programu to też pomoc dla osób transpłciowych na tym pierwszym, wczesnym etapie tranzycji. To jest problem, którego nie dostrzega system ochrony zdrowia.
Nowe organizacje pozarządowe
W gronie realizatorów pojawiły się też nowe organizacje. To Fundacja Edukacja-Równość-Aktywność-Dialog Era Dialogu oraz Fundacja „Akademia Edukacyjna”. Wspomniana „Era Dialogu” zorganizuje pięć kawiarenek prawnych połączonych z panelami dyskusyjnym. Natomiast Fundacja „Akademia Edukacyjna” zrealizuje projekt „Nie uczyć się po omacku – rzetelna edukacja seksualna dla młodzieży, rodziców i nauczycieli”.
Komentarze
0