Mała architektura spotykana jest na każdym kroku. Choć mało osób zdaje sobie z tego sprawę, wiele elementów obok budynków, bloków mieszkalnych, na osiedlach to właśnie elementy małej architektury. Zostały ulokowane, by nieco wzbogacić przestrzeń publiczną, a także ułatwić życie prostym ludziom. Niekiedy mała architektura wydaje się jedynie dodatkiem, jednak bardzo często pełni też funkcję niezbędną. Sprawdź, jaką rolę w krajobrazie pełni mała architektura oraz co do niej zaliczymy!

Mała architektura to przede wszystkim niewielkie elementy w krajobrazie, takie jak altany, ławki, stoliki, ale też kosze do segregacji śmieci czy altany śmietnikowe. Ważne jest, by mała architektura nie tylko spełniała określone dla niej funkcje, ale również była estetycznym dodatkiem do krajobrazu, głównie miejskiego, ale często też i wiejskiego. 

Kosze do segregacji śmieci na zewnątrz — korzyści z ich stosowania

Wydawać by się mogło, że pojemniki do segregacji odpadów nie mogą nas niczym zaskoczyć. Jednak producenci coraz częściej pochylają się nie tylko nad aspektami praktycznymi i funkcjonalnymi, ale również nad aspektami estetycznymi. Usytuowanie kosza na śmieci w przestrzeni miejskiej nie powinno negatywnie wpływać na odbiór ogólnego krajobrazu. Wręcz przeciwnie — kosz powinien dodawać estetyki, a nie ją odbierać.

Na rynku nie brakuje koszy do segregacji śmieci metalowych, a także ze specjalnymi obudowami, np. z drewna lub z drewna połączonego z metalem. Decydując się na takie obudowane kosze, można je łatwo dopasować do krajobrazu czy innych sąsiadujących elementów, np. ławki, drewnianej altany czy drewnianych konstrukcji na placu zabaw.

Kosze do segregacji śmieci tworzone są pojedynczo, jak i w odpowiednich grupach. Można je więc zamawiać indywidualnie oraz w gotowych zestawach. Zazwyczaj oznaczone są kolorystycznie, często też posiadają specjalne napisy, które nie pozwolą pomylić pojemników i wrzucić śmieci do złego otworu.

Segregacja śmieci w obecnych czasach jest bardzo ważnym zagadnieniem. Uczą się już o tym dzieci w przedszkolu, a dorośli powinni dawać przykład młodszym pokoleniem, by planeta była zadbana i służyła ludziom jak najlepiej.

Ławka ogrodowa jako najpopularniejszy element miejskiego krajobrazu

Kolejnym elementem małej architektury, który spotykany jest bardzo często — przy drogach, w parkach, przy alejach — jest ławka ogrodowa. Ławka pozwala na chwilę odpoczynku, jest miejscem spoczynku, spotkania dwóch przyjaciółek, mam z dziećmi i nie tylko. Jest to niezwykle ważny element miejski. Mała architektura w postaci ławek ogrodowych, parkowych, miejskich to niezbędnik, niezależnie od regionu. Jeśli chcesz, by Twoje miasto było przystepniejsze, koniecznością jest umieszczenie sporej ilości ławek!

Ławki zwykle tworzone są z metalowej konstrukcji oraz drewnianych szczebli, które dają miejsce do siedzenia. Taka ławka prezentuje się bardzo estetycznie, a przy okazji jest miła w dotyku. Całe metalowe ławki są zbyt zimne i niedostępne głównie w mokrych i chłodniejszych miesiącach.