Jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji przyjedzie 25 kwietnia do Szczecina. Spotkanie z Ryszardem Krynickim, to jedno z wielu interesujących wydarzeń kulturalnych, które Zamek Książąt Pomorskich zaplanował w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja. Wszystkie są bezpłatne.

Poznać tajemnice Lwowa

„Tylko we Lwowie” to tytuł ciekawej wystawy, która prezentuje zdjęcia Romana Gerynowicza. W sumie 40 prac ukazujących to ukraińskie miasto i jego ludzi w nietypowych, nieoczywistych ujęciach.

„Fotografując próbuję poznać tajemnice jego ulic, spoglądając na najciekawsze istoty na świecie - ludzi. I nawet wtedy, kiedy uliczna pustka wieje chłodem i przy ulicy nie ma żadnego drzewa, obecność człowieka odczuwana jest w sennych budynkach o zamkniętych oczach i bramach...” mówi o nich autor. Wernisaż zaplanowany jest na 25 kwietnia o godz. 17:00 w Holu Wschodnim.

Szczeciński Salon Poezji z Krynickim

Tego samego dnia o 17:30 w tym samym miejscu rozpocznie się Szczeciński Salon Poezji, którego gościem będzie Ryszard Krynicki. To poeta, tłumacz, wydawca, jeden z najważniejszych twórców współczesnej polskiej poezji. Urodził się w St. Valentin w Austrii, a szkołę średnią - II Liceum Ogólnokształcące, ukończył w Gorzowie Wielkopolskim, następnie zaś podjął studia z zakresu filologii polskiej na Uniwersytecie w Poznaniu. Jest zaliczany do tzw. Pokolenia '68 (bądź Nowej Fali), czyli twórców debiutujących w drugiej połowie lat 60. Jest laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Nagrody Polskiego PEN Clubu. Podczas tego wieczoru przeczyta własne wiersze oraz utwory Zbigniewa Herberta m.in. „Pudełko zwane wyobraźnią”. Słowom będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu Miranda-Duo.

Niezależni malarze

26 kwietnia, po raz pierwszy raz w naszym mieście, zostaną zaprezentowane obrazy Kazimierza Romualda Dąbrowskiego (NALDKA), Mirosława Długosza (MIRONA) i Jerzego Lassoty, czyli artystów należących do Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni'69". Artyści ci działają od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy zaczęli się spotykać w murach warszawskiego Barbakanu. Ich niezależne wystawy skończyły się w 1967 roku… interwencją milicji. Później spotykali się w Świnoujściu i tam wystawiali prace. W tym mieście założyli grupę "Niezależni'69", teraz obchodzącą 50-lecie istnienia. Wśród prezentowanych na szczecińskiej wystawie obrazów będą akty, portrety, pejzaże i kompozycje abstrakcyjne z zasobów prywatnych artystów. Wernisaż nastąpi 26 kwietnia, o godz. 17:00.

Majówka bajkowa

Majówka na Zamku to dużo wydarzeń dla najmłodszych. M.in. bajki i baśnie krajów Unii Europejskiej, które 1 maja o godz. 12:00 na Dziedzińcu Menniczym, opowiedzą szczecińscy aktorzy Joanna Matuszak, Konrad Pawicki i Przemysław Walich. Wysłuchamy m.in. fragmentów „Mikołajka" (Francja), „Doliny Muminków" (Finlandia) i „Pinokio" (Włochy). 3 maja, także w południe, rozpocznie się spektakl „Pchła szachrajka” w wykonaniu Teatru La Fayette, a dzień później o tej samej porze spektakl „Chcecie wierzyć, czy nie chcecie, krasnoludki są na świecie” (w wykonaniu Teatru Rozmitości Gwitajcie).

Hymn Unii i Moniuszko

Muzyczne atrakcje majówki na Zamku rozpoczną się od koncertu Artes Ensemble „Poloneza czas zacząć" (1 maja, godz. 16.00). Anna Baran – mezzosopran, Małgorzata Janaszek – wiolonczela i Andrzej Janaszek – fortepian, zagrają dzieła polskiej muzyki romantyzmu i XX wieku, m.in. „Odę do Radości" Ludwiga van Beethovena, która jest hymnem Unii Europejskiej oraz Polonez As-dur op. 53 „Heroique" Fryderyka Chopina.

4 maja zagra zespół L.U.Z Blues, natomiast ostatniego dnia tego długiego weekendu zaplanowano występ pod hasłem Tribute to Stanisław Moniuszko. To wydarzenie nawiązuje do dwusetnych urodzin wielkiego kompozytora, które przypadają właśnie 5 maja. Jego utwory od godz. 16.00 będzie wykonywał zespół Cantanti Ensamble z Poznania. Szczegółowy program zamkowej majówki jest dostępny w naszym kalendarzu wydarzeń

Bezpłatne wejściówki

Wszystkie te wydarzenia są bezpłatne, ale na Szczeciński Salon Poezji obowiązują wejściówki, które będą do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I), od godz. 17.00 w dniu wydarzenia (liczba miejsc jest ograniczona).