„II Symfonia” Mahlera, kolejne prezentacje utworów Lutosławskiego czy też grudniowa premiera „Lohengrina” Wagnera to tylko część propozycji repertuarowych, które przygotowała na rozpoczynający się sezon szczecińska Opera na Zamku.
Mahler na początek
W sobotę (14 września) uroczyste otwarcie sezonu uświetni koncert w wykonaniu połączonych orkiestr i chórów szczecińskiej sceny i Teatru Pomorza Przedniego z Niemiec. Muzycy zaprezentują „II Symfonię c-moll. Zmartwychwstanie". Gustawa Mahlera. Dzieło toi zostało przez kompozytora ukończone w 1894 roku i jest uważane za jedno z najważniejszych jego dokonań choć za życia twórcy, recepcja utworu była bardzo krytyczna (m.in. zarzucano mu zbytnią eklektyczność). Ponad dwustu osobowym składem podczas szczecińskiego wykonania dyrygował będzie Golo Berg, a partie sopranu wykona Anette Gerhart.
Jak zapowiada dyrektor tej instytucji, Angelika Rabizo. „To będzie bardzo bogaty i różnorodny sezon z uwagi na zakres propozycji, które przygotowaliśmy. Myśleliśmy zarówno o utworach dla dzieci jak i dla dorosłych, , bardziej wymagający repertuar , ale też lżejszy. Przygotowania rozpoczęły się już na początku lata, bo w lipcu nagrywana przez orkiestrę płyta z utworami Witolda Lutosławskiego”
Konferencja w październiku
2 października w hali Opery odbędzie się konferencja naukowa poświęcona właśnie temu kompozytorowi (będzie w niej uczestniczył m.in. profesor Andrzej Tuchowski), a w listopadzie spektakl baletowy „Ogniwa', podczas którego usłyszymy m.in. „Muzykę żałobną” i „Małą suitę”. Podczas premiery (16 listopada) wystąpi wraz z orkiestrą bardzo ceniony mołdawski skrzypek Ilian Garnet, który uczestniczył w nagraniach w lipcu. Podczas kolejnych prezentacji spektaklu muzyka będzie odtwarzana z płyty.
Jak powiedział kierownik szczecińskiego baletu Karol Urbański „Ten spektakl to nasz hołd dla Lutosławskiego ale też próba odpowiedzi na pytanie o związki muzyki kompozytora z tańcem. Za życia nie zezwalał on na wykonywanie jej do spektakli baletowych, ale być może teraz kiedy balet się zmienił zaaprobowałby takie wykonanie.”
Bajki i Vivaldi
Także w ramach kontynuowanego projektu Mni-Puccini usłyszymy kompozycje Lutosławskiego. Spektakl dla dzieci zatytułowany „Bajki ci opowiem” (premiera, 5 października) to opowieść o Laryssie Pajęczycy zilustrowana kompozycjami tego twórcy.
Film i gry komputerowe
Poza tym dla najmłodszych przygotowano także koncert symfoniczny, skierowany do dzieci w wieku 5-13 lat, w którego programie znajdą się utwory muzyki filmowej - m.in. z kolejnych części „Harry`ego Pottera” oraz Opowieści z Narni, a nawet z gier komputerowych (”World of Warcraft”) Orkiestrą dyrygował będzie aktualny kierownik artystyczny szczecińskiej Opery, pan Jerzy Wołosiuk (wcześniej przez siedem lat pracujący w Opera Nova w Bydgoszczy).
Dzieci będą mogły także wziąć udział w interaktywnym spektaklu zrealizowanym do muzyki Vivaldiego według pomysłu Agnieszki Czekierdy. Dokładnie 13 października po raz pierwszy zostanie pokazane przedstawienie zatytułowane „Cztery pory roku” (jego motywem przewodnim będzie muzyka z czterech koncertów skrzypcowych kompozytora).
Wagner w grudniu
Kolejnym bardzo ważnym punktem programu najbliższych miesięcy będzie na pewno premiera opery „Lohengrin" Ryszarda Wagnera (13 grudnia). Próby chóru, który będzie uczestniczył w jej wykonaniu zaczęły się już w czerwcu, a kierownik, Małgorzata Bornowska, powiedziała o tym utworze m.in. „To ogromny i wymagający materiał. Część odbiorców kojarzy Wagnera przede wszystkim z trudnym, przytłaczającym brzmieniem, ale kiedy poznamy lepiej jego twórczość i właśnie „Lohengrina” wtedy przekonamy się, że to przede wszystkim przepiękna muzyka.”
W realizacji tego utworu, pierwszej w historii Szczecina po wojnie, Opera również współpracuje z Teatrem Pomorza Przedniego. Spektakl wyreżyseruje Dirk Löschner. Wkrótce na naszych stronach poinformujemy o szczegółach dotyczących tej spektakularnej produkcji.
Inne propozycje
W repertuarze nowego sezonu Opery znajdziemy także spektakle już wcześniej wykonywane – m.in. „Robinson Cruzoe”, „Eugeniusz Oniegin” czy „Madama Butterfly”. Poza tym Angelika Rabizo zapowiada na kolejny rok m.in. premierę spektaklu muzycznego na podstawie 'Dziejów grzechu” S.Żeromskiego.
Komentarze
0