Ani deszcz, ani momentami silny wiatr nie przeszkodził mieszkańcom Szczecina, którzy w piątek wieczorem zebrali się na placu Solidarności. W ten sposób po raz kolejny okazali wsparcie Ukrainie, która musi walczyć z rosyjskim terrorem. „Dzisiaj jesteśmy jedną wielką rodziną, która jest przeciwko wojnie – mówiła Lesja, artystka z Ukrainy.
Mieszkańcy przyszli na piątkowy manifest odziani w niebiesko-żółte flagi, z transparentami w rękach. Spotkanie rozpoczęło się od hymnu Ukrainy. Nie brakowało łez wzruszenia, ale też strachu i obawy.
„Podniesiemy czerwoną kalinę”
Zebrani na placu Solidarności dodawali sobie otuchy krzycząc „Sława Ukrajini!” – to pozdrowienie narodowe, stworzone i używane na przestrzeni lat przez członków ukraińskich ruchów narodowyzwoleńczych. Wspólnie śpiewali także ukraińskie pieśni narodowe, jak „Oj u łuzi czerwona kalyna” Ukraińskich Strzelców Siczowych.
– Ukraina ma drzewo, które jest symbolem nacji. To czerwona kalina. Wiecie dlaczego tak dużo ukraińskich pieśni jest właśnie o niej? Bo tak dużo czerwonej krwi zostało wylane na tej ziemi – mówiła Lesja Szulc, która od lat mieszka w Goleniowie. – Pieśni ludowe nie powstają tak sobie. Ukraińcy pisali, piszą i będą pisać swoją historię.
– Wojna ma dwie twarze, straszną i ludzką. Straszną, ponieważ zabijani są ludzie. Ludzką, ponieważ ludzie nie musimy się znać ani rozumieć swojego języka, a i tak otwieramy swoje ramiona i dzielimy się ostatnią kromką chleba. Dzisiaj jesteśmy jedną wielką rodziną, która jest przeciwko wojnie – mówiła artystka z Ukrainy.
Głos na scenie zabrał również rodowity szczecinianin. – Kawałek mojego serca należy do Ukrainy. Przyjaźnimy się ze szkołą w Tarassie, która znajduje się 120 kilometrów od Kijowa. Tam teraz latają bomby. Jesteśmy z wami.
Szczecinianie oferują schronienie przed wojną
Na piątkowym spotkaniu nie pojawili się samorządowcy. Prezydent Piotr Krzystek podkreślił w mediach społecznościowych, że jest zbudowany postawą mieszkańców względem Ukraińców, którzy poszukują schronienia przed wojną. „Z całego Szczecina płyną różne deklaracje dotyczące pomocy dla mieszkańców Ukrainy. Zgłasza się wiele osób chcących przyjąć uchodźców pod swój dach” – napisał.
Mieszkańcy, którzy chcą przyjąć pod swój dach mieszkańców z Ukrainy, proszeni są o kontakt z Centrum Informacyjnym dla Cudzoziemców pod numerem telefonu 791452234 (w godz. 8-18) lub mailowo pod adresem cic.kontakt@cudzoziemcy.szczecin.eu.
Przypominamy również numer specjalnego subkonta założonego przez szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce - 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731 z dopiskiem ‘dla rannych’ lub ‘dla dzieci’.
Komentarze
0Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.