– Zdecydowanie największą grupę zgłaszających się do nas pacjentów stanowią osoby z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Dziś wszelkie wytyczne mówią, że w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest kompleksowa i indywidualnie dobrana fizjoterapia oparta na ruchu – mówi Miłosz Parchimowicz z Reha-Team przy ul. Elżbiety 3 w Mierzynie.

Badania pokazują, że aż 84 proc. Polaków skarży się na bóle kręgosłupa o różnym nasileniu. Często to efekt „siedzącej” pracy czy braku aktywności fizycznej. Statystyczny Polak trafia z tego powodu do lekarza w wieku 42 lat. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się jednak wcześniej, ale długo są ignorowane.

– Najczęściej podłożem dolegliwości bólowej są problemy z tzw. dyskiem, czyli krążkiem międzykręgowym. Zaczyna się od niewielkiego bólu pleców, który jednak może przerodzić się w fazie ostrej w ból utrudniający poruszanie. W dodatku u części pacjentów ten stan się pogłębia, pojawiają się nawroty dolegliwości. Często nie bolą wtedy już tylko plecy, ale dochodzi np. rwanie w nodze, drętwienie czy mrowienie, czyli rwa kulszowa, która też ma podłoże w kręgosłupie i ucisku na nerw – tłumaczy Adam Michoński z Reha-Team.

Jak leczyć bolące plecy?

Wszyscy eksperci są zgodni, że leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa nie można opierać wyłącznie na farmakoterapii. Łykanie tabletek przeciwbólowych, „magicznie” pomagających w reklamach, może dać tylko chwilową ulgę, a często prowadzi do pogłębienia urazów. Natomiast wszelkie operacje kręgosłupa są już ostatecznością, której pacjenci zazwyczaj bardzo się obawiają. Najskuteczniejsza w większości przypadków okazuje się za to fizjoterapia.

Aby jednak była pomocna, musi opierać się na kompleksowym podejściu. Kluczowe jest umiejętne przygotowanie terapii w oparciu o dokładne badanie fizjoterapeutyczne. Połączenie terapii manualnej i możliwości nowoczesnego sprzętu do fizykoterapii z odpowiednimi wprowadzeniem ruchu. To bowiem trening medyczny, wykonywany pod okiem specjalistów, jest często najlepszym lekarstwem w długim terminie.

Coraz częściej pacjenci szukają pomocy w prywatnych ośrodkach

Problemem pozostaje dostępność do wykwalifikowanej opieki. Na zajęcia z fizjoterapeutą „na NFZ” trzeba zazwyczaj długo czekać. Pacjenci często skarżą się również na wyposażenie pracowni w publicznych przychodniach. Dlatego coraz częściej szukają pomocy w prywatnych ośrodkach.

– To prawda, że na brak pacjentów nie możemy narzekać. Właśnie rozszerzyliśmy nasz zespół i przenieśliśmy się do większej siedziby przy ul. Elżbiety w Mierzynie, gdzie mamy teraz do dyspozycji dużą salę do ćwiczeń rehabilitacyjnych – mówi Miłosz Parchimowicz z Reha-Team – U nas idea leczenia jest oparta na całościowym podejściu. Ważne, żeby nie bazować tylko na terapiach biernych, czyli takich, gdzie pacjent przychodzi, kładzie się i... tyle z jego aktywności. Zawsze dobieramy program „uszyty” specjalnie na potrzeby danej osoby. Określamy w nim np. jaki rodzaj terapii zostanie podjęty, ile jest potrzebnych spotkań, czy konieczne są zabiegi zmniejszające ból. Najważniejszy jest zawsze aspekt ruchu, czyli ćwiczenia pod naszym okiem na miejscu lub dokładna rozpiska do zrealizowania w domu.

Zespół Reha-Team tworzą fizjoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem w terapii manualnej, współpracujący m.in. ze znanymi sportowcami: mistrzynią olimpijską w sztafecie 4x400 metrów Małgorzatą Hołub-Kowalik, srebrną medalistką z Tokio Agnieszką Skrzypulec (żeglarstwo) czy Piotrem Liskiem, multimedalistą najważniejszych zawodów w skoku o tyczce.

„Podążamy za najnowocześniejszymi trendami, inwestujemy zarówno w sprzęt, jak i w nasze kształcenie”

Trafiają do nich oczywiście nie tylko osoby zmagające się z bólem kręgosłupa, ale też pacjenci po urazach czy operacjach. Oferta rozszerzana jest właśnie o pomoc dla pacjentów uroginekologicznych, a wkrótce na miejscu pojawi się również dietetyk kliniczny. Możliwa jest pomoc osteopaty, a nawet terapia dla maluszków, zmagających się z powracającymi kolkami.

Częścią specjalistycznej pomocy w Reha-Team są zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń. Pacjentom pomaga m.in. laser wysokoenergetyczny, dostępne są rzadko wykonywane w naszym regionie terapie TECAR, (nowoczesna fizykoterapia wykorzystywana w sporcie) i EPTE Elektroliza (leczenie ścięgien).

– Podążamy za najnowocześniejszymi trendami, inwestujemy zarówno w sprzęt, jak i w nasze kształcenie. Tylko w ten sposób możemy się cały czas rozwijać i skutecznie pomagać naszym pacjentom – podkreśla Adam Michoński.

Szczegółowe informacje o ofercie Reha-Team dostępne są na stronie: https://reha-team.pl/.