Zima powoli ulega nadchodzącej wiośnie. Przyroda budzi się do życia, dlatego to najlepszy czas aby wybudzić się z letargu i przygotować się na powrót do aktywnego podziwiania otaczających nas krajobrazów. Podczas podróży chcemy zobaczyć jak najwięcej. Poznać zarówno cuda przyrody jak i architektury odwiedzanych miejsc. Wielkim ułatwieniem w eksplorowaniu może okazać się właściwie dobrana lornetka. Dzięki niej można obserwować odległe detale z zupełnie nowej perspektywy.

Na co zwrócić uwagę kupując lornetkę?

Kupując lornetkę warto wcześniej określić jej przeznaczenia. Inny model sprawdzi się przy obserwacji zwierząt w gęstym lesie w dzień a inny będzie odpowiedni do nocnej obserwacji gwiazd, odległych planet i księżyca.

Poszukiwania optymalnego modelu niewątpliwie ułatwi odwiedzenie sklepu, który ma przekrojową ofertę różnego typu lornetek, równocześnie zwracającego uwagę na jakość oferowanych produktów. Tu dosyć ciekawie prezentuje się portfolio Combat.pl, w którym dostępne są modele renomowanego polskiego producenta, Delta Optical: https://www.combat.pl/producenci/delta-optical.html .

Określiwszy swoje oczekiwania trzeba wyznaczyć pułap cenowy dla optymalnej lornetki. Rozpiętość cenowa może być bardzo duża. Zależy zarówno od producenta jak i od parametrów. Jednak już za kilkaset złotych można dobrać model o dobrych właściwościach optycznych.

Jaką lornetkę wybrać?


Odpowiadając na to pytanie warto doprecyzować warunki brzegowe, które ma spełnić nasza lornetka. Czy powinna mieć stałe czy zmienne powiększenie? Czy chcemy mieć możliwość podłączenia aparatu fotograficznego. I wreszcie czy interesuje nas tylko uzyskanie przybliżenia obrazu czy też dodatkowe funkcje. Najbardziej zaawansowane modele są wyposażone w cyfrowy kompas, odbiornik GPS lub dalmierz laserowy. Oczywiście bajery wpływają na cenę…

Prócz jakości komponentów warto zwrócić uwagę na konstrukcję. Dostępne na rynku modele różnią się zastosowanym systemem pryzmatów. Najpopularniejsze to pryzmaty Porro lub dachowe.

Nazwa pierwszego z wymienionych rozwiązań pochodzi od Ignatio Porro, który zastosował zespół pryzmatów obracających obraz w dwóch płaszczyznach z wykorzystaniem zjawiska wewnętrznego odbicia. Lornetki taki system mają charakterystyczne rozsunięte na boki obiektywy.

Pryzmaty dachowe to rozbudowane układy optyczne. Ich kształt kojarzy się z pochyłym dachem budynku, stąd ich nazwa. To rozwiązanie umożliwia zmniejszenie rozmiaru lornetki. Oczywiście coś za coś. Skomplikowany układ optyczny wymaga aż siedmiokrotnego załamania promieni światła. Pryzmaty dachowe aby działały prawidłowo, muszą być bardzo starannie wykonane i dopasowane. To przekłada się na cenę. Dobrej klasy lornetki dachowe będą droższe od tych z pryzmatami Porro.

Jakie są najważniejsze parametry lornetki?


W specyfikacjach producentów prócz typu zastosowanych pryzmatów podkreśla się parametry dotyczące powiększenia i średnicy obiektywów. Pierwszy z określa wielkość przybliżenia obrazu. Najpopularniejszy zakres obejmuje wartości od czterech do dziesięciu razy. Takie lornetki są wygodne podczas wędrówek. Zapewnią na szerokie pole obserwacji aby łatwo odnaleźć interesujący nas obiekt, równocześnie pozwalając podziwianie szczegółów. Nieco mniej popularne są modele o powiększeniu dwunasto- lub szesnastokrotnym. Najlepiej sprawdzą się one podczas oglądania nocnego nieba lub bardziej oddalonych obiektów.

Bardzo ważny jest również dobór jest średnicy obiektywu. Na co dzień najwygodniejsze będą uniwersalne lornetki o obiektywach 30 do 42 mm. Układy optyczne o takiej średnicy pozwolą uzyskać jasny, kontrastowy obraz nawet w trudnych warunkach. Kieszonkowe modele (o obiektywach o średnicy 20 mm) wymagają wysokiej jakości soczewek i powłok aby obraz nie był ciemny i rozmazany. Są zwykle dosyć drogie. Profesjonalne lornetki morskie i nocne wymagają dużych obiektywów o średnicy od 50 do nawet 80 mm.

Jaka lornetka będzie najlepsza?


Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Warto, określiwszy swoje oczekiwania zapoznać się z dostępną ofertą. Przykładem mogą być dostępne w sklepie Combat.pl lornetki Delta Optical o bardzo zróżnicowanym spektrum parametrów. Można oczywiście zdefiniować, które modele są najbardziej uniwersalne. Do większości rekreacyjnych zastosowań sprawdzą się lornetki o powiększeniu w zakresie 4-10x i obiektywach o średnicy 32 lub 42 mm. Jednak, niezależnie od wybranego modelu warto zwrócić uwagę na jakość soczewek i zastosowanych powłok oraz wykonania korpusu samej lornetki. Produkt wykonany z materiałów o lepszej jakości przeważnie zdeklasuje model o teoretycznie lepszych parametrach.