Leasing pracowniczy jest formą zatrudnienia stosowaną przede wszystkim przez firmy borykające się z tymczasowymi brakami kadrowymi. Rozwiązanie popularne od dawna w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, zyskuje coraz większą popularność również na gruncie polskim. Sprawdź, czy taki rodzaj współpracy sprawdzi się w Twojej firmie.

Szukasz pracownika? Zgłoś się do agencji pracy!

Decydując się na wynajem pracownika, warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji pracy. Leasing pracowniczy oferuje między innymi agencja Kono: https://kono.jobs/leasing-pracowniczy/. Agencja załatwi za Ciebie wszystkie sprawy związane z rekrutacją, przeszkoleniem, wynagrodzeniem i podatkami. Nie ma znaczenia, czy interesuje Cię leasing pracowniczy za granicę, czy zostajesz przy leasingu pracowniczym w polskim wydaniu.

Nie musisz być specjalistą z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń, czy podatków. Na każdym etapie możesz liczyć na wsparcie dedykowanego przedstawiciela agencji, który odpowie na wszystkie pytania i rozwieje wątpliwości. Każdy klient jest traktowany w sposób indywidualny, a potrzeby i rozwój jego przedsiębiorstwa stoją na pierwszym miejscu.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy w polskim wydaniu cieszy się rosnącym zainteresowaniem właścicieli firm. Często zamiennie używa się określenia „praca tymczasowa” oznaczającego dla przedsiębiorców możliwość korzystania z usług pracowników bez potrzeby zatrudniania ich na stałe. Wystarczy, że pracodawca zgłosi się do agencji pracy tymczasowej i określi wymagania co do kwalifikacji poszukiwanego personelu. O całą resztę nie musi się martwić.

Wynajem pracownika to specyficzna forma zatrudnienia, bowiem mamy do czynienia z trzema stronami w stosunku pracy. Podstawy prawnej nie stanowi w tym przypadku Kodeks Pracy, lecz ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Jak to wygląda w praktyce? Pracownik jest zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej i otrzymuje umowę cywilnoprawną lub umowę o pracę. Następnie agencja kieruje go do wykonywania pracy na rzecz tzw. pracodawcy-użytkownika.

Pracodawca wynajmujący pracownika nie musi martwić się, jak wygląda kwestia leasing pracowniczy a ZUS lub jak wyliczać staż pracy, czy naliczać wynagrodzenie. To samo dotyczy udzielania świadczeń socjalnych i odprowadzania podatków. Wszystkie te czynności pozostają po stronie agencji pracy.

Leasing pracowniczy jako elastyczna forma zatrudnienia

Leasing personalny umożliwia wynajem pracowników na określony czas lub do wykonania określonych zadań. Pracodawca może korzystać z takiej usługi w zależności od aktualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Sposób sprawdza się także w czasie problemów finansowych, kiedy firmy nie stać na zatrudnienie specjalisty w pełnym wymiarze godzinowym. Ważne jest, że pracodawca-użytkownik w dowolnym momencie i bez podania przyczyny może zrezygnować z wynajętego pracownika, jeśli ten nie spełnia jego oczekiwań.

Leasing pracowniczy pozwala na przykład tymczasowo zastąpić pracowników korzystających z urlopów rodzicielskich lub chorobowych. Sprawdzi się w przypadkach, kiedy etatowi pracownicy nie są w stanie zrealizować projektu w terminie z powodu braku rąk do pracy. Skorzystają z niego m.in. firmy cechujące się sezonowością produkcji.

Niektórzy przedsiębiorcy po pewnym czasie decydują się na zatrudnienie pracownika tymczasowego bezpośrednio w swoich strukturach. Leasing pracowniczy jest w tym przypadku środkiem pozwalającym sprawdzić kompetencje potencjalnych pracowników bez ponoszenia wysokich kosztów i narażania się na zbędne ryzyko.