Laura Hołowacz, prezes Grupy CSL, zainicjowała procesu rewitalizacji Łasztowni, odnawiając pierwszy budynek z zespołu miejskiej rzeźni. – To wyspa absolutnie unikatowa. Potencjał na budowę przestrzeni kulturotwórczej, rozrywkowej, atrakcyjnej dla mieszkańców oraz dla turystów – komentuje nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta.

W trakcie prac nad planem zmieniono zapis, który budził największe kontrowersje. Przy fabryce czekolady „Gryf” nie będzie mógł w przyszłości powstać duży obiekt handlowy. Docelowo będzie tam śródmiejska zabudowa.

Nowy plan na Łasztownię obejmuje ponad 174 ha. Pokazuje m.in. jak historyczna kompozycja spichlerzy ma zainspirować współczesną zabudowę waterfrontu przy bulwarach, gdzie pojawi się zieleń, w którym miejscu wytyczone zostaną place rekreacyjne czy parkingi, a gdzie będą nowe kładki łączące brzegi Odry.

Poniżej publikujemy opinię Laury Hołowacz, prezes Grupy CSL oraz założycielki Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia i jednej z inicjatorek procesu rewitalizacji Łasztowni.

„Łasztownia może być sercem projektu Szczecin Floating Garden 2050, ale nie możemy pozwolić na jej zabetonowanie. Potrzeba jak najwięcej zielonych i błękitnych inwestycji.

W marcu 2023 roku obchodzić będziemy ósme urodziny Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Przez te lata Łasztownia przeżyła wręcz astronomiczny rozwój – nowa infrastruktura drogowa, wspaniałe bulwary, mnóstwo miejsc generujących ruch ludzi, Morskie Centrum Nauki. Miasto powinno dbać, by zagęszczenie ruchu w tym miejscu wynikało z atrakcji i inwestycji, które pasują do charakteru wyspy. Z ulgą przyjmujemy więc decyzję, że na Łasztowni nie powstanie galeria handlowa.

Łasztownia to wyspa absolutnie unikatowa. Potencjał na budowę przestrzeni kulturotwórczej, rozrywkowej, atrakcyjnej dla mieszkańców oraz turystów. To absolutnie gigantyczny potencjał wynikający z zieleni dookoła, wody oraz postindustrialnej zabudowy, która po odpowiedniej rewitalizacji może stać się atrakcją dla turystów i przestrzenią rozwoju dla przedsiębiorców.

Możliwe jest harmonijne prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze morskim i jednoczesne rozwijanie tego miejsca pod kątem kultury, sztuki i rozrywki. Łasztownia ma potencjał na bycie nowym sercem miasta. Brakuje nam jednak dalszych planów rewitalizacji zespołu dawnej szczecińskiej rzeźni miejskiej. Stan tych budynków jest bardzo zły, a potencjał turystyczny i inwestycyjny absolutnie niepowtarzalny. Zniszczenie tego dziedzictwa byłoby wielką stratą dla całego miasta.

Pozytywnie odbieramy plan miasta, by Łasztownia była bardziej zielona i jeszcze mocniej zintegrowana z wodą. To zaleta, której nie ma żadna inna część Szczecina. Wszelkie prace inwestycyjne powinny więc iść w kierunku zrównoważonym – nowe zadania, nowe budynki, nowe projekty owszem, ale tylko przy silnym udziale zieleni i szacunku do lokalizacji. Mamy nadzieję, że Łasztownia stanie się dumą i centralnym punktem projektu Szczecin Floating Garden 2050, ale możliwe będzie to tylko wtedy, gdy „obowiązek realizacji błękitno-zielonej infrastruktury” będzie realizowany w praktyce, a nie pozostanie tylko założeniem.

Jako Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia deklarujemy chęć współpracy w zakresie dalszego aktywizowania życia na Łasztowni – zarówno w naszym obiekcie, jak i na okolicznym Skwerze Kapitanów”.