W tym roku na zapowiadane od dawna zmiany na pl. Orła Białego nie zapisano w budżecie miasta ani grosza. Niezbędne pieniądze powinny się jednak znaleźć w najbliższych trzech latach. – Mamy zamiar na przełomie 2023 i 2024 roku ogłosić przetarg na realizację tej inwestycji – zapowiada Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Przygotowania do nowego zagospodarowania tego staromiejskiego placu rozpoczęły się w 2006 roku. Po drodze było wiele przeszkód, kilka zwrotów akcji, aż wreszcie, w 2021 roku, w procesie prototypowania z mieszkańcami wytyczono kierunek, na podstawie którego powstał projekt. Jego realizację odłożono jednak na później.

Prace pochłoną ponad 15 mln zł?

Miasto wraca do tego zadania w projekcie budżetu na 2024 rok, w którym zapisano na ten cel 200 tys. zł. Mają być przeznaczone na aktualizację kosztorysów, przeprowadzenie przetargu na wykonawcę oraz zastępstwo inwestorskie i nadzór autorski.

– W przypadku rewaloryzacji pl. Orła Białego podtrzymujemy wcześniejsze zapisy, ale jednak przyspieszając kwestie organizacyjne i przetargowe. Myślimy o ogłoszeniu przetargu na przełomie roku, choć w praktyce może być to pierwszy kwartał przyszłego roku – tłumaczył prezydent Przepiera podczas komisji ds. gospodarki komunalnej urzędu miasta.

W wieloletniej prognozie finansowej miasta, już na prace realizacyjne, zapisano w 2025 roku 7,8 mln zł, a w 2026 roku – 7,5 mln zł.

Wykonany zostanie projekt przygotowany przez spółkę Palmett, na podstawie wniosków wyciągniętych podczas procesu prototypowania, w którym uczestniczyli mieszkańcy. Przestrzeń zielona zostanie powiększona, a nowe chodniki powstaną z wykorzystaniem zabytkowych płyt i kostki. Planowany jest m.in. ogród deszczowy retencjonujący wodę, szpaler dębów w ul. Koński Kierat, wyeksponowanie zabytkowej fontanny i przesunięcie rzeźby Flory w nowe miejsce.

Kilkanaście lat projektowania i wiele dokumentów, które trafiły do kosza

Historia przebudowy placu Orła Białego trwa już kilkanaście lat. Przez ten czas Szczecin wydał już ponad milion złotych. W 2006 roku magistrat zapłacił ponad 106 tysięcy złotych za projekt budowlano-wykonawczy Studia A4 - architekci zaproponowali m.in. budowę dwupoziomowego parkingu podziemnego.

Kolejna, niezrealizowana, koncepcja pochodzi z 2009 roku. Opracowali ją projektanci z AW_Architekci Przemysław Andrzejczak. Za ten dokument miasto musiało zapłacić 17 tys. zł. Podobny los spotkał wielobranżowy projekt budowlano-wykonawczy z 2012 roku autorstwa Biura Inżynierskiego Anny Gontarz-Bagińskiej. Za niego magistrat zapłacić 47,4 tys. zł.

Pierwszy i unieważniony konkurs architektoniczny

W 2019 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na zagospodarowanie placu Orła Białego. Wygrał projekt pracowni Orłowski Szymański Architekci, który wzbudził szeroką dyskusję wśród mieszkańców. Nie wszystkim spodobał się pomysł zachowania na pl. Orła Białego większości miejsc parkingowych, inni krytykowali duży trawnik w „parkowej” części placu. Za prowadzenie konkursu przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich miasto zapłaciło blisko 53 tys. zł.

Ostatecznie, pod naciskiem mieszkańców i aktywistów, miasto wycofało się z konkursu i realizacji zwycięskiego projektu. W 2019 roku rozpoczął się proces prototypowania, do którego zaproszono mieszkańców. Jego rezultatem jest aktualny projekt o wartości ok. 600 tys. zł.