Co czwarty dorosły w wieku 65 lat lub więcej co roku doznaje upadku. Niestety, według statystyk, upadki są główną przyczyną śmiertelnych urazów u starszych ludzi. Nauka korzystania z laski może pomóc w zapobieganiu upadkom i wynikającym z nich urazom poprzez poprawę równowagi i stabilności podczas chodzenia.


Może również pomóc osobom, które doznały urazu lub posiadają niepełnosprawność utrudniającą chodzenie. Chociaż laski ortopedyczne Szczecin mogą być pomocne, wybór właściwej nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, począwszy od znalezienia odpowiedniego rodzaju laski ortopedycznej, a skończywszy na zapewnieniu jej odpowiedniej wysokości. Co więcej, po znalezieniu odpowiedniej laski, ważne jest, aby była ona używana prawidłowo w celu zapewnienia bezpiecznego chodzenia.


Powinieneś skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą podczas podejmowania decyzji, która laska jest dla Ciebie odpowiednia, ale warto wiedzieć, co jest dostępne. W tym artykule poprowadzimy Cię przez to, jak wybrać laskę i jak jej prawidłowo używać. 


Sprzęt medyczny Szczecin - najczęstsze powody korzystania z laski ortopedycznej

Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może skorzystać z laski, ale oto niektóre z najczęstszych:


  1. Operacja wymiany stawu biodrowego
  2. Inne rodzaje operacji dotyczących pleców lub kończyn dolnych
  3. Ból stawów spowodowany zapaleniem
  4. Ból pleców, zwłaszcza w dolnej części i związany z otyłością
  5. Uraz kostki, kolana lub innej nogi

Prawdopodobnie nigdy nie zastanawiałeś się nad przeznaczeniem laski, chyba że musiałeś sam jej użyć. W zależności od indywidualnych potrzeb, laska ortopedyczna może pomóc w jednym z wielu celów:

  • Zmniejszyć nacisk na chore stawy
  • Zmniejszyć ból
  • Zapewnić wsparcie
  • Zapobiegać upadkom

Każda osoba z bólem pleców lub kończyn dolnych, niestabilnością stawów lub deficytami równowagi może być narażona na większe ryzyko upadków i może odnieść korzyści z używania laski ortopedycznej. Może to obejmować pacjentów z artretycznymi kostkami, kolanami, biodrami lub plecami, ale użycie laski z pewnością nie jest ograniczone tylko do tych warunków. Laska może być pomocna, jeśli cierpisz z powodu bólu po jednej stronie ciała. 

Kule ortopedyczne Szczecin - jak wybrać odpowiednią laskę ortopedyczną?

Wybór odpowiedniej laski jest niezbędny, aby zapewnić, że będzie ona prawidłowo wykonywać swoją pracę. Używanie niewłaściwego typu laski może prowadzić do złej postawy lub niewłaściwego chodzenia, co zwiększa ryzyko urazów. Laski i kule ortopedyczne Szczecin pomagają osobom starszym utrzymać równowagę i mobilność, ale jednocześnie mogą stanowić zagrożenie upadkiem."


Poniżej omówimy niektóre z nich bardziej szczegółowo, ale oto podstawowe kroki, które należy podjąć, aby upewnić się, że dokonujesz właściwego wyboru:


  1. Skonsultuj się z lekarzem, aby zrozumieć, jaki typ laski jest najlepszy dla Twoich potrzeb.
  2. Zdecyduj się na typ laski i rodzaj uchwytu, który będzie Ci odpowiadał.
  3. Wybierz laskę, która jest trwała i ma wiele dobrych opinii od innych.
  4. Dobierz rozmiar laski tak, aby była wygodna i nie groziła dodatkowym urazem.

Wybór uchwytu

Ogólnie rzecz biorąc, wybór uchwytu jest kwestią osobistych preferencji. Rozważ uchwyt z pianki lub uchwyt, który jest ukształtowany tak, aby pasował do Twojej dłoni. Jeśli masz problemy z chwytaniem palcami - z powodu artretyzmu lub innych bólów stawów - możesz preferować większy uchwyt.


Wybór odpowiedniego uchwytu odciąży niepotrzebnie stawy i pomoże zapobiec deformacji stawów. Drętwienie lub ból w dłoni lub palcach może być sygnałem, że uchwyt laski nie jest dobrze dopasowany do Twojej dłoni. Twój fizykoterapeuta może pomóc Ci wybrać najlepszy uchwyt dla Twojej konkretnej sytuacji.

Sprawdzanie dopasowania

Wiele lasek dostępnych w sklepie ortopedycznym Szczecin jest regulowanych, ale niektóre nie. Aby upewnić się, że Twoja laska jest odpowiednio dopasowana do Ciebie:


  • Sprawdź swoje zgięcie w łokciu. Gdy trzymasz laskę w ręku, Twój łokieć powinien być zgięty pod wygodnym kątem, około 15 stopni. Możesz zgiąć łokieć nieco bardziej, jeśli używasz laski głównie do utrzymania równowagi.
  • Sprawdź wysokość nadgarstka. Gdy masz wyprostowaną rękę u boku, czubek laski powinien pokrywać się z zagłębieniem nadgarstka.
  • Jeśli laska jest zbyt długa, będziesz musiał się bardziej wysilić, aby ją podnieść i przesunąć. 
  • Jeśli laska jest zbyt krótka, możesz przechylić się na jedną stronę - co może wytrącić cię z równowagi.

Stawianie kroków przy pomocy chorej nogi

Laska powinna być trzymana w ręce przeciwnej do słabej lub bolącej nogi. Poruszaj laską razem z chorą nogą. Za każdym razem, gdy robisz krok nogą dotkniętą chorobą, poruszaj również laską, aby zapewnić sobie wsparcie podczas chodzenia. Kiedy robisz krok do przodu z nieuszkodzoną nogą, trzymaj laskę w miejscu.

Korzystanie z laski na schodach

Zachowaj ostrożność podczas korzystania z laski na schodach. Jeśli masz kontuzję lub niepełnosprawność dotyczącą jednej nogi, chwyć się poręczy - jeśli to możliwe - i wejdź na górę najpierw nogą nie dotkniętą. Następnie podchodź drugą nogą, poruszając laską. Aby schodzić po schodach, najpierw połóż laskę na niższym stopniu, następnie na nodze dotkniętej chorobą, a potem na drugiej nodze, która przenosi ciężar ciała.

Sklep ortopedyczny Szczecin - rodzaje lasek 

Przy tak wielu laskach ortopedycznych na rynku, może być mylące rozszyfrowanie, do czego każda z nich służy. Poniżej wymieniamy i opisujemy kilka popularnych typów lasek. Pamiętaj, że jest to sprzęt medyczny Szczecin, który może zawierać cechy kilku rodzajów na raz. Na przykład, wiele lasek quadowych ma funkcjonalny uchwyt i jest składana.


Niektóre popularne rodzaje lasek to:

Laska "C"

Właściwości: Jest to jeden z najbardziej podstawowych typów lasek. Jest to prosta laska z pojedynczą końcówką i zakrzywionym uchwytem (w kształcie litery C). Pomaga ona zachować równowagę poprzez zwiększenie podstawy podparcia. Osoby korzystające z tej laski powinny potrzebować jedynie niewielkiej pomocy w utrzymaniu równowagi lub utrzymaniu ciężaru ciała na jednej nodze.


Zalety: Zapewnia pewne wsparcie; Szeroko dostępna

Wady: Nie nadaje się dla osób wymagających więcej niż lekkiego wsparcia; Nie stoi samodzielnie.

Laska z uchwytem funkcjonalnym

Właściwości: Jest to typ laski, który prawdopodobnie przychodzi na myśl większości ludzi. Jest to prosta laska z pojedynczą końcówką i prostym uchwytem (prostopadłym do głównego trzonu). Prosty uchwyt pozwala na lepszy chwyt i kontrolę niż zakrzywiony. Ten typ laski jest idealny dla osób, które potrzebują nieco więcej pomocy w utrzymaniu równowagi.


Zalety: Łatwa do uchwycenia; Zapewnia większe wsparcie niż laska typu "C"; Szeroko dostępna; Często składana dla łatwego przechowywania; Często ma regulowaną wysokość

Wady: Większość lasek nie może stać samodzielnie; Nie jest tak pomocna jak laska typu quad.

Laska z przesuniętą rączką

Właściwości: Konstrukcja tej laski ortopedycznej Szczecin zapewnia takie wyśrodkowanie ciężaru użytkownika, że spoczywa on głównie na najsilniejszej części laski. Lepsze rozłożenie ciężaru powoduje większą stabilność. Jest odpowiednia dla osób, które muszą częściowo opierać się na lasce.


Zalety: Ulepszone rozłożenie ciężaru; Zapewnia większe wsparcie niż standardowa laska z uchwytem funkcjonalnym

Wady: Nadal nie jest tak pomocna jak laska czteroklasowa; Większość lasek nie może stać samodzielnie.


Laska quadowa

Właściwości: Zamiast pojedynczej końcówki, to ma cztery podpory na dole, tworząc prostokątną podstawę o różnej wielkości. Zazwyczaj posiada przesunięty uchwyt i jest odpowiednia dla osób wymagających dużego wsparcia. Jest szczególnie pomocna, kiedy przestajemy korzystać z kuli ortopedycznych Szczecin. Może wytrzymać większy ciężar niż laska z pojedynczą końcówką i zmniejsza szanse na poślizgnięcie się. Może stać samodzielnie, a nie musi być oparta o coś, gdy nie jest używana.

Zalety: Cztery podpory zapewniają większą stabilność; Stoi niezależnie; Często ma regulowaną wysokość

Wady: Może być bardziej kłopotliwa i trudniejsza w manewrowaniu niż laska z jedną końcówką; Zazwyczaj nie można jej złożyć do przechowywania.

Laska składana

Właściwości: Składana laska to zwykła laska - zazwyczaj funkcjonalna laska z uchwytem - która może być złożona. Po złożeniu może być przenoszona za pomocą paska na rękę lub umieszczona w torbie.

Zalety: Lekka; Zazwyczaj mają regulowaną wysokość

Wady: Może nie być tak wytrzymała jak inne laski

Laski ortopedyczne Szczecin - wybór rozmiaru laski ortopedycznej 

Jednym z najważniejszych kroków, które należy podjąć przed użyciem laski, jest upewnienie się, że ma ona odpowiedni rozmiar. Jeśli laska jest zbyt długa, trudniej będzie ją podnieść, aby przenieść ją podczas chodzenia. Zbyt krótka laska może spowodować, że użytkownik przechyli się na bok i może faktycznie pogorszyć równowagę.


Zakup regulowanej laski w sklepie ortopedycznym Szczecin sprawia, że dobór rozmiaru jest o wiele łatwiejszy. W przypadku tego typu laski, wykonaj następujące kroki, aby upewnić się, że ma odpowiednią wysokość:


  1. Zawsze konsultuj się z fizykoterapeutą lub lekarzem, aby upewnić się, że laska jest odpowiednia dla Twojego konkretnego stanu.
  2. Trzymaj laskę w przeciwnej ręce do dotkniętej lub najsłabszej nogi.
  3. Laska powinna znajdować się na tym samym poziomie co kość biodrowa na górnej części uda.
  4. Łokieć powinien być zgięty pod kątem około 20 stopni, gdy ręka spoczywa na lasce.
  5. Podczas gdy wiele lasek można łatwo regulować, możesz zdecydować się na taką, która nie jest. W takim przypadku może być konieczne przycięcie jej na wymiar. Jeśli musisz dokonać pomiarów laski na zamówienie lub przycinasz ją dla siebie, wykonaj poniższe kroki, które wyjaśniają, jak zmierzyć laskę:
  6. Załóż swoje zwykłe buty do chodzenia, aby dokonać pomiarów.
  7. Stań w wyprostowanej pozycji i pozwól ramionom opaść naturalnie na boki (łokcie zgięte mniej więcej pod kątem 20 stopni).
  8. W tej pozycji poproś kogoś o zmierzenie odległości między podłogą a stawem nadgarstkowym. Jest to prawidłowy pomiar długości laski (od czubka do najniższego punktu górnej części rączki).

Aby prawidłowo dobrać laskę ortopedyczną powinieneś skorzystać z profesjonalnych usług sklepu ze sprzętem medycznym i ortopedycznym Bart Med. Zapewniają oni obsługę przez doświadczonych pracowników, którzy pomogą i podpowiedzą przy wyborze właściwego sprzętu.