Nie tylko otrzymali świąteczne ozdoby z innych krajów, ale sami również zadbali, aby polskie tradycje i zwyczaje poznali ich rówieśnicy z Europy. Uczniowie ośmiu zachodniopomorskich szkół wzięli udział w międzynarodowym projekcie kulturowym, dzięki któremu poznali zwyczaje bożonarodzeniowe celebrowane w europejskich regionach. „To była przede wszystkim wspaniała przygoda” – podkreśla nauczycielka Agnieszka Wojciechowska.
Europejska Wymiana Ozdób Choinkowych to kulturowy projekt, w którym udział wzięło 8 szkół podstawowych z Pomorza Zachodniego oraz 364 z całej Europy. Polscy uczniowie mieli za zadanie wykonanie ekologicznych ozdób choinkowych, które następnie wysyłali do szkół w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Co jednak ważne – na nich również czekały prezenty od rówieśników.
„Dzieci miały świetną zabawę”
W województwie zachodniopomorskim za koordynację projektu odpowiedzialny był punkt EUROPE DIRECT w Szczecinie, prowadzony przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
– Do projektu zaangażowałyśmy uczniów z klas 4-8. Dzieci miały przy tym świetną zabawę. Kiedy przychodziły koperty zwrotne z krajów partnerskich, to każdą musieliśmy wspólnie otwierać. Takie było życzenie naszych uczniów – śmieje się nauczycielka Joanna Wiercimaga-Mazur ze Szkoły Podstawowej w Krzywinie.
Dzięki udziałowi w Europejskiej Wymianie Ozdób Choinkowych, uczniowie krzywińskiej szkoły zobaczyli jak Święta Bożego Narodzenia obchodzą ich rówieśnicy z innych krajów.
– Dostaliśmy listy z Niemiec, Rumunii, Czech, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Włoch. Wspólnie uczyliśmy się, jak powiedzieć „Wesołych Świąt” w obcych językach. Taka wymiana to naprawdę ciekawe doświadczenie. Uczy, ale w sposób aktywny – podkreśla Joanna Wiercimaga-Mazur.
„Nie mogły się doczekać prezentów z innych państw”
W Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Międzyzdrojach do projektu zgłoszeni zostali nie tylko najmłodsi uczniowie z klas 1-3, ale też ci najstarsi.
– Stawiamy na integrację naszych uczniów, dlatego też taki zespół. Młodszym uczniom pomagali członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego. Dzieci były bardzo podekscytowane faktem, że ich ekologiczne ozdoby dostaną uczniowie innych szkół. Zapakowane w ekologiczne kartoniki, powędrowały do 24 szkół. Dzieciom towarzyszyła ekscytacja i ciekawość, nie mogły się doczekać prezentów z innych państw – opowiada nauczycielka Alina Poskart. Wspólnie z nauczycielką Anetą Nogalą prowadzą Szkolny Klub Europejski, który działa pod patronatem szczecińskiego EUROPE DIRECT.
– Oprócz ozdób świątecznych, zadaniem uczniów było również przygotowanie życzeń świątecznych w języku angielskim i krótkich informacji o polskich tradycjach bożonarodzeniowych. Nasi uczniowie pod opieką wychowawczyń wykonali przepiękne, ekologiczne ozdoby świąteczne, napisali też świąteczne życzenia – dodaje.
„Aby wyrośli na tolerancyjnych, otwartych i zaangażowanych młodych ludzi”
W ramach projektu szczeciński EUROPE DIRECT zorganizował również tzw. eurolekcje z tajemniczymi skrzynkami i ich zawartościami. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję zaprojektować polską wersję monety Euro oraz sprawdzić swoją znajomość flag państw członkowskich UE.
– Udział uczniów kołobrzeskiej „Trójki” w projekcie kulturowym Europejskiej Wymiany Ozdób Choinkowych był przede wszystkim wspaniałą przygodą, dzięki której mogli wyruszyć w podróż do wielu europejskich krajów – podkreśla nauczycielka Agnieszka Wojciechowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu. – Listy, prezentacje i ozdoby przybliżyły dzieciom tradycje, które ich rówieśnicy z Francji, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, czy Czech kultywują w swoich rodzinach.
Jak podkreśla Agnieszka Wojciechowska, nauczycielom zależy, aby ich uczniowie wyrośli na „tolerancyjnych, otwartych i zaangażowanych społecznie młodych ludzi”.
– Dlatego bardzo cenimy możliwość wzięcia udziału w tym projekcie. Cieszymy się też, że trenerkom z EUROPE DIRECT Szczecin udało się do nas przyjechać i przeprowadzić eurolekcję podsumowującą projekt.
Komentarze
1