Czym jest księga wieczysta oraz jakie informacje w niej znajdziesz? Sprawdź, dlaczego akurat do tego dokumentu należy spojrzeć przed zakupem bądź wynajmem mieszkania!
Planujesz zakup bądź wynajem mieszkania? Przed popisaniem umowy warto sprawdzić księgę wieczystą, czyli dokument, dzięki któremu możesz poznać stan prawny mieszkania. Znajdują się w niej niezbędne informacje o nieruchomości. Dowiedz się więcej o księdze wieczystej i o tym, jak znaleźć to, czego szukasz.
Księga wieczysta - do czego służy?
Księga wieczysta to nic innego jak rejestr prowadzony przez sądy rejonowe, opisujący i dokumentujący stan prawny nieruchomości. Niezależnie od typu nieruchomości budowa księgi wieczystej zawsze jest taka sama. Składa się z okładki oraz 4 działów, w których umieszczone są konkretne informacje o mieszkaniu, domu, czy działce.
Kiedy warto sięgnąć do księgi wieczystej?
Do księgi wieczystej najczęściej zaglądamy, gdy chcemy sprawdzić stan prawny nieruchomości. Tym samym jest to ważny krok przed wynajmem mieszkania, bądź jego kupnem. Zaleca się, by do księgi wieczystej zerknąć przed podpisaniem umowy przedwstępnej, dzięki czemu upewnimy się, czy planowana transakcja jest bezpieczna.
Jakie informacje zawiera księga wieczysta?
Księga wieczysta zawsze ma taką samą strukturę. Na okładce umieszczony jest jej numer, a także nazwa i kod wydziału Sądu Rejonowego, który zajmuje się prowadzeniem księgi. Dalej w kolejnych 4 działach znajdują się najważniejsze informacje o nieruchomości.
Dział 1 - Oznaczenie nieruchomości i Spis praw związanych z własnością
W pierwszym dziale mieści się opis nieruchomości. Znajdziemy w nim dokładny adres nieruchomości, liczbę kondygnacji, ilość i rodzaj pomieszczeń, metraż, czy udział w częściach wspólnych.
Dział 2 - Własność
To miejsce, w którym znajdziemy informację, kto jest właścicielem nieruchomości. Jeśli właścicielem jest osoba fizyczna, to w tym dziale umieszczone są jej dane takie jak: imię, nazwisko, a często także i PESEL. Nie zawsze właścicielem jest także tylko jedna osoba, bo może być ich kilku. Mieści się tutaj również zapis, który ujawnia dokument, na podstawie którego właściciel mieszkania wszedł w jego posiadanie (np. umowa sprzedaży, umowa darowizny).
Dział 3 - Prawa, roszczenia i ograniczenia
Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy dział ten nie zawiera żadnych wpisów. Często zdarza się jednak, że znajdują się tutaj wpisy informujące o tym, że wobec nieruchomości bądź jej właściciela ustanowione są prawa lub roszczenia, które ograniczają rozporządzanie nieruchomością (np. prawo pierwokupu przyznane konkretnemu podmiotowi, prawo dożywocia, ostrzeżenie o wszczęciu egzekucji komorniczej z nieruchomości).
Dział 4 - Hipoteka
W ostatnim dziale umieszczone są informacje dotyczące ewentualnych obciążeń finansowych nieruchomości, takich jak np. kredyt hipoteczny (podane są dane wierzyciela, rodzaj i wysokość hipoteki oraz waluta, w jakiej została ustanowiona).
Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?
Księgi wieczyste są jawne, dlatego każdy może zapoznać się z ich treścią, na kilka sposobów. Na stronie Księgi-wieczyste.org przeczytasz więcej informacji o księgach wieczystych oraz dowiesz się, jak szybko znaleźć numer księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości bądź numeru działki.
Elektroniczne Księgi Wieczyste
Jeśli posiadamy numer księgi wieczystej, wystarczy skorzystać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości: elektroniczne księgi wieczyste.
Instytucje
Jeśli nie mamy numeru księgi wieczystej, możemy udać się do Starostwa Powiatowego bądź Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości, by uzyskać informacje, konieczne jest wykazanie interesu prawnego.
Wyszukiwarka numerów KW
Można także skorzystać z szybszego sposobu, jakim jest wybór komercyjnych wyszukiwarek. Wtedy za małą opłatą uzyskasz dostęp do poszukiwanej księgi wieczystej.
Zdjęcie: unsplash.com
Komentarze
0