Szybkie katalogowanie ucieszy bibliotekarzy, a czytelników fakt, że sprawdzą i zamówią książki nawet z biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książnica Pomorska dołączyła do elitarnego grona instytucji, jak uniwersytety Harvard czy Oksford, korzystających z systemu Alma.

Książnica Pomorska wdrożyła najnowocześniejszy system biblioteczny Alma wraz z wyszukiwarką Primo i rozpoczęła współkatalogowanie z Biblioteką Narodową – Centralną Biblioteką Państwa. Dzięki temu czytelnicy Książnicy mogą korzystać ze zbiorów wszystkich innych polskich bibliotek używających Almy. To ponad 12,5 miliona rekordów bibliograficznych i 25 milionów jednostek.

– System Alma przeznaczony jest dla bibliotekarzy i służy temu, by efektowniej organizować zbiory – wyjaśnia Bożena Winiarska, zastępca dyrektora Książnicy Pomorskiej. – Efekt końcowy tej pracy widzą czytelnicy, kiedy np. przeglądają nasze zbiory przez wyszukiwarkę Primo.

Co to oznacza w praktyce? Katalog online Primo umożliwia szybkie i proste wyszukiwanie zbiorów dostępnych w Książnicy, ale i bibliotekach zlokalizowanych na terenie całej Polski.

– Kiedy wyszukujemy konkretny tytuł, otrzymujemy informacje, w jakiej formie i gdzie jest on dostępny. Może się okazać, że nie będzie go u nas w Szczecinie, ale będzie w bibliotece w Olsztynie. Wtedy czytelnik może złożyć zamówienie poprzez wypożyczalnię biblioteczną i my tę książkę sprowadzimy – tłumaczy Winiarska. – To usługa, która od lat funkcjonuje głównie między bibliotekami uczelnianymi. Jednak teraz wszystkie informacje o zbiorach bibliotek zrzeszonych w systemie Alma znajdziemy w jednym miejscu.

System Alma został stworzony przez firmę Ex Libris. System najnowszej generacji wykorzystywany jest przez najlepsze biblioteki na świecie, m.in. Harvardu czy Oksfordu. W Polsce korzystają z niego m.in. Biblioteka Narodowa, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu czy Wojewódzkie Biblioteki Publiczne w Lublinie i Kielcach.

Nowy system biblioteczny w Książnicy Pomorskiej zacznie działać 23 listopada.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025.