„Ludzie cały czas mają problem, aby mnie nazwać, ostemplować i zamknąć w szufladzie. Jedni mnie do Al.-Kaidy porównują, inni robią ze mnie klauna” mówi o sobie Nergal , komentując fakt że jest postrzegany w krańcowo różny sposób. Autobiografia , zatytułowana „Spowiedź heretyka” daje możliwość poznania bliżej jego postaci, w oderwaniu od grubej warstwy plotek i fałszywych relacji.

Radykalny celebryta

Nergal czyli Adam Darski  to lider formacji Behemoth,  artystyczny prowokator, człowiek który od pewnego czasu  jest obiektem wzmożonego zainteresowania polskich mediów. Kilka dni temu wznowiony został proces dotyczący obrazy uczuć religijnych, której miał się dopuścić podczas występu swej grupy w Gdańsku (wyrok uniewinniający został uchylony i sprawa toczy się od początku). Oczywiście o tej kwestii także przeczytamy w tej książce, ale zaczyna się od... ziemi blokowisk czyli od dzieciństwa i lat szkolnych. W „Spowiedzi...” Nergal  jest pytany  o swój życiorys przez Krzysztofa Azarewicza, tłumacza, politologa i  autora tekstów Behemotha oraz Piotra Weltrowskiego, filozofa, dziennikarza portalu trójmiasto.pl i byłego muzyka takich grup Wolverine, czy December's Fire. Takie osoby gwarantują zatem, że fani metalu znajdą w tej książce wiele dla siebie, a nie tylko komentarze do skandali i barwne opowieści z życia celebryty.

Sto rozmów

Obaj panowie  przeprowadzili z Nergalem  ponad sto rozmów, zadając  nie tylko pytania łatwe i przyjemne, mające ukazać Nergala w jak najkorzystniejszych barwach.  Rozmówcy nie unikali bynajmniej tematów bardziej delikatnych, bezceremonialnie ingerując w prywatność muzyka,  ale on jest takim człowiekiem, który chyba nie obawia się żadnych pytań. Dlatego  niczym w konfesjonale,  mówi o wszystkim, łącznie  z doświadczeniami seksualnymi i  przeżyciami związanymi z pobytem w szpitalu (i przeszczepem szpiku).

W roli Ribbentropa

O związku  z Dorotą "Dodą" Rabczewską, mówi, że żaden inny nie nauczył go tak wiele o życiu. To za sprawą tej znajomości  trafił na pierwsze strony tabloidów, a niemal każdy jego krok był obserwowany przez paparazzich. Później stał się jurorem „The Voice Of Poland”, a w międzyczasie znalazł się też na planie nowego filmu Juliusza Machulskiego („Ambassada”), w którym kreuje postać Ribbentropa. Niewątpliwie więc nie brakowało interesujących tematów, które można było podjąć, ale na szczęście nie tylko anegdoty wypełniają treść tej blisko czterystustronicowej  książki. "Spowiedź heretyka" to także rozważania o boskości człowieka, mitach dotyczących chrześcijaństwa czy granicach artystycznej wolności .

Oczyszczenie

Ciekawy jest opis pewnego występu w Marsylii. Podczas niego: „Ludzie wpadli w amok. Rzucałem karty Pisma, a oni je jedli, robili  z nich pochodnie, darli na kawałki. Istne szaleństwo. Pomyślałem, że trafiamy w punkt. Ogniskujemy ich nienawiść. Skoro ktoś przychodzi na koncert i wybucha takim gniewem, to musi mieć swoje powody. Religię, jej wpływ na społeczeństwo, odbierali jako represję. Nasz koncert ich oczyszczał”.

Carl Mc Coy i inni

Wydawnictwo G+J przygotowało bardzo starannie tę pozycję.  Edytorsko jest to książka bardzo efektownie wydana i wydrukowana na kredowym papierze, a liczne ilustracje i zdjęcia uzupełniają treść rozmów. Widzimy na nich  Nergala w różnych miejscach świata oraz  z muzykami reprezentującymi mroczne dźwięki, m.in. z  Carlem McCoyem i członkami Fields of the Nephilim, nieżyjącym już Jonem Nodtveidtem z Dissection czy Gabrielem Fischerem z zespołu Celtic Frost, ale także Piaskiem czy Czesławem Mozilem.


 19 stycznia o godz. 18.00 w szczecińskim  EMPiKU w Galerii Kaskada rozpocznie się spotkanie z Nergalem poświęcone właśnie książce „Spowiedź heretyka”.