W najnowszej powieści najbardziej znanego izraelskiego pisarza jest "pomyłka i namiętność, zawód miłosny i pewna kwestia religijna". To tematy znane już z wcześniejszych książek Amosa Oza, ale kto sięgnie po "Judasza" znów zapewne zostanie pokonany siłą tej prozy. Książkę przetłumaczył Leszek Kwiatkowski.
 
Główny bohater "Judasza", Szmuel Asz, jest w trudnym momencie życia. Stracił miłość, przerwał studia i nie jest w zbyt dobrej sytuacji finansowej. To mężczyzna uczuciowy, zmagający się z astmą, ale też skłonny do  aktywności. "Ruchliwe ulice przecinał na skos, w pośpiechu, z narażeniem życia, nie patrząc na prawo ani na lewo, jakby rzucał się w wir walki. Jego kędzierzawa głowa wysuwała się mocno do przodu, jakby ruszała do boju, całe ciało się pochylało, zawsze sprawiało to wrażenie, jakby nogi pędziły za tułowiem, który gonił głowę, i bały się zostać w tyle, by Szmuel nie zniknął im gdzieś za rogiem, zostawiając je za sobą".
 
Pewnego dnia trafia na ogłoszenie dotyczące nietypowej pracy. W zamian za wynagrodzenie, zakwaterowanie i wyżywienie, podejmuje się dotrzymywania towarzystwa starszemu mężczyźnie, mieszkającemu w jednej z dzielnic Jerozolimy. Ma za zadanie rozmawiać ze swoim nowym pracodawcą - Gerszomem Waldem i pod wpływem intelektualnych sporów z nim, Szmuel  wraca do swej niedokończonej pracy magisterskiej, noszącej tytuł „Jezus w oczach Żydów”.Postanawia zająć się szczególnie postacią Judasza, gdyż ocenia jego rolę jako niedocenioną i zafałszowaną przez historyków. według niego  wniosku, to  Judasz był bowiem, wbrew pozorom, najcenniejszym towarzyszem Jezusa.
 
Autor podejmuje też rozważania  dotyczące decyzji o utworzeniu państwa żydowskiego oraz wojny, która była wynikiem tej sytuacji. Izrael w latach 50. czyli w czasie, kiedy rozgrywa się akcja powieści był państwem młodym i jeszcze nie do końca ukształtowanym społecznie i politycznie. Autor wprowadza do powieści drugiego Judasza - Abrabanela, działacza,  który przeciwstawiał się utworzeniu państwa żydowskiego, twierdząc że koegzystencja Arabów i Żydów w tym samym kraju, stanie się niemożliwa. Został nazwany zdrajcą, a tymczasem  W dniu ogłoszenia niepodległości zaczęła się wojna izraelsko-arabska... O Szelatielu Abrabanelu dowiadujemy się wiecej ze słów jego córki Atalii, mieszkającej w tym samym domu, w którym pracuje Szmuel. 
 
Czytelnik, który mniej interesuje się polityką i religijnymi dociekaniami, nie musi koniecznie rezygnować z tej lektury. Znajdzie w "Judaszu" opisy piękna Jerozolimy, nocne spacery na górę Syjon, namiętne zwierzenia i wiele innych przyjemnych ingrediencji. Znajdzie bardzo precyzyjnie nakreślone charaktery, ciekawe dialogi, a to wyróżniki dobrej, poruszającej prozy, którą od wielu dekad tworzy Amos Oz.