Koszty uzyskania przychodu wpływają na wysokość należnego podatku dochodowego. Opodatkowaniu podlega bowiem jedynie ta część wynagrodzenia, która jest wyższa od kosztów poniesionych w celu uzyskania przychodu. Dla podatnika korzystne jest zatem wykazanie wszystkich kosztów uzyskania przychodu, gdyż w ten sposób więcej pieniędzy zostaje mu w kieszeni. Jakie są koszty uzyskania przychodu dla poszczególnych form zatrudnienia?
-
50% koszty uzyskania przychodu
-
20% koszty uzyskania przychodu
-
Managerskie koszty uzyskania przychodu
-
Prawidłowe rozliczenie pit to podstawa!
Wysokość należnego podatku jest w dużej mierze zależna od wszystkich kosztów, jakie poniosło się, by uzyskać przychód. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych na umowie o pracę lub w oparciu o umowy cywilnoprawne i kontrakty managerskie. Jakie stawki kosztów uzyskania przychodu obowiązują w 2020 roku?
50% koszty uzyskania przychodu
Koszty uzyskania przychodu w wysokości 50 proc. są przeznaczone przede wszystkim dla twórców. Można z nich skorzystać z tytułu posiadanych praw autorskich i pokrewnych lub z tytułu przeniesienia tychże praw na inną osobę. Dzięki temu wyższe koszty uzyskania przychodu przysługują dziennikarzom, fotografom, wynalazcom, muzykom itp. W ich przypadku stawka 50 proc. kosztów przysługuje jednak jedynie dla przychodów o wysokości poniżej 85 528 zł. Przekroczenie tej kwoty wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od całości nadwyżki bez żadnego zwolnienia - koszty uzyskania przychodu powyżej 85 528 zł wynoszą 0 proc.
20% koszty uzyskania przychodu
20 proc. kosztów uzyskania przychodu jest najpowszechniejszą stosowaną stawką. Korzystają z niej osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło bez przeniesienia praw autorskich. Wszystkie osoby uprawnione do naliczania kosztów w takiej wysokości są wymienione w artykule 13 i 22 ustawy o PIT. Dzięki temu przepisy dotyczące tej kwestii są w pełni jasne i klarowne dla wszystkich podatników, a niepoprawne naliczanie stawki 20 proc. kosztów uzyskania przychodu zdarza się niezwykle rzadko.
Managerskie koszty uzyskania przychodu
Zgodnie z obowiązującym prawem podatnicy, którzy wykonują obowiązki społeczne lub obywatelskie, mogą odliczyć jako koszty uzyskania przychodu 250 złotych miesięcznie i nie więcej niż 3000 złotych rocznie. Takie same zasady obowiązują w przypadku osób zasiadających w zarządach, radach nadzorczych, komisjach i w innych organach stanowiących osób prawnych. Ponadto managerskie koszty uzyskania przychodu dotyczą podatników posiadających kontakty na zarządzanie przedsiębiorstwem lub podobne umowy.
Prawidłowe rozliczenie pit to podstawa!
Bez względu na to, jak wysokie koszty uzyskania przychodu ma się prawo odliczyć, powinno się pamiętać, że konieczne jest zadbanie o prawidłowe rozliczenie pit. Pit 2021 można podobnie jak w latach poprzednich rozliczyć online. Aby uniknąć błędów w zeznaniu, warto skorzystać z programu do wypełniania pit, a następnie wysłać dokument do urzędu drogą elektroniczną. Program jest w pełni darmowy i może skorzystać z niego nawet laik. Wystarczy, że poda się wszystkie informacje z pit-11 od pracodawcy, a program automatycznie zliczy odpowiednie kwoty i uzupełni formularz pit. Dzięki temu deklaracja podatkowa będzie gotowa w kilka minut bez żadnych błędów. Jest to ułatwienie zwłaszcza dla osób, które mają niewielką wiedzę na temat podatków i sposobu ich rozliczania. Program wypełnia wszystko sam, prosząc jedynie o podanie danych z odpowiednich rubryk.
Komentarze
0