Do 2027 roku może być naprawiana za darmo, w ramach rękojmi, ale co potem? „Do czasu jednoznacznego oznaczenia przyczyny powstawania uszkodzeń, nie ma możliwości określenia terminu napraw” – przyznaje zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera.

Przebudowa alei Jana Pawła II zakończyła się dwa lata temu. Od tego czasu jezdnia z kostki kamiennej była dwukrotnie naprawiana – w sierpniu 2022 roku i wrześniu 2023 roku. Po roku ponownie na ulicy widać ubytki i wybrzuszenia. Najwięcej na odcinku między ul. Felczaka a rektoratem Uniwersytetu Szczecińskiego. 

„Obecnie trwa przygotowanie do kolejnych napraw nawierzchni” – informuje zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera w odpowiedzi na interpelację radnego Przemysława Słowika.

Gdzie leży problem?

„Od momentu zakończenia prac, do teraz, nie było momentu, aby nie występowały jakieś usterki związane z nawierzchnią” – krytykuje Przemysław Słowik.

Ustalanie przyczyn powstawania uszkodzeń trwa od roku. W najnowszej odpowiedzi Michała Przepiery czytamy, że pod uwagę brane są rodzaj zastosowanego materiału kamiennego, dostawca, kraj pochodzenia, technologia i pod uwagę warunki wykonywania robót budowlanych, okres wbudowania materiału.

„Do tego dochodzą sprawy związane z rodzajem podłoża gruntowego, doborem niższych warstw konstrukcyjnych, jak również rodzaj i specyfika ruchu jaki odbywa się po danej ulicy” – dodaje zastępca prezydenta Szczecina.

Dotychczasowe naprawy prowadzone były w ramach rękojmi, a co za tym idzie – miasto nie ponosiło żadnych kosztów. I tak będzie do 11 października 2027 (termin obowiązywania rękojmi).

W zamian za ponad 100-letni bruk

Przypomnijmy, że ponad 100-letni bruk został wymieniony na granit z Chin i od polskich dostawców – Borowskich Kopani Granitu i Piaskowca Skalimex oraz spółki Kamieniarstwo Skamet i Impekstir.

Przebudowa alei Jana Pawła II trwała ponad półtora roku. Wykonawcą prac była firma Roverpol, która po drodze zaliczyła kilka opóźnień. Koniec końców śródmiejska ulica została otwarta 1 kwietnia ubiegłego roku. Koszt prac to 24 mln zł.

Temat wymiany przedwojennej kostki brukowej na współczesną był poruszany podczas pierwszego odcinku Archiwolty współorganizowanej przez redakcję wSzczecinie.pl.