Uroczystym wernisażem, na który przybyła liczna publiczność rozpoczęto prezentację wystawy "Świdnica. Kościół Pokoju – Impresje." Gości powitał w imieniu dyrekcji Zamku Wiesław Lewoc. Obecni też byli autorzy wystawy i gospodarz prezentowanego Kościoła Pokoju, a zarazem bohater jednego z obrazów, ks. Waldemar Pytel.

Zainaugurowana wystawa to około 50 prac pięciu artystów - Heleny Grablis-Kwas, Grażyny Kamińskiej, Krystyny Ostaszewskiej, Zofii Zdun-Matraszek i Mariana Dębskiego.

 

Kościół na wiele sposobów

Jak wskazuje tytuł jej tematem są impresje artystów wokół zabytku. Przepych i niejednolitość artystyczna obiektu zaowocowała różnorodnością stylów, form i technik wykorzystanych przez artystów. Można zobaczyć obrazy olejne, grafiki, rysunki piórkiem. Autorzy uchwycili ogólny wygląd kościoła oraz detale w jego wnętrzu. Ogromne wrażenie robią impresje fotograficzne, w pamięci zostają pełne ekspresji pastelowe obrazy aniołów. Dopełnieniem otwarcia wystawy był pokaz slajdów, na których przedstawiono szerszy materiał fotograficzny z Kościoła. W tle było słychać organowe dźwięki utworów Bacha, w sierpniu grane na co dzień w świdnickiej świątyni.

 

Kościół Pokoju i Kultury

Świdnicki Kościół Pokoju wybudowano na przełomie XVII i XVIII wieku, wyrażał wówczas zgodę katolickiego władcy na protestantyzm. Jako obiekt sakralny od tego czasu służy wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Ze względu na nagromadzenie ogromnej ilości różnych dzieł sztuki pochodzących z różnych okresów ta największa drewniana świątynia Europy w 2001 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dolnośląski zabytek to jednak nie tylko obiekt do zwiedzania o znaczeniu historycznym. To także miejsce tętniące życiem kulturalnym. Pod patronatem Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego odbywa się tam Kulturalne Lato. W ramach projektu w Kościele można oglądać różnorodne wystawy, plenery oraz wysłuchać koncertów organowych.

 

Ocena wystawy

Ponad rok temu piątka artystów przybyła do Świdnicy, by tam w atmosferze pokoju patrząc oczyma duszy utrwalić klimat i miejsce. To właśnie atmosfera pokoju nadaje piękno temu miejscu - powiedział ks. Pytel. Autorom udało się wydobyć to piękno. Piękne i niezwykłe – te słowa było najczęściej słychać wśród oglądających efekty pracy autorów. Atutem wystawy jest różnorodność. Podsumowując - warto zobaczyć!

 

Do kiedy?

Prezentacja potrwa do 31 sierpnia tego roku w wyśmienicie pasującej do tego Galerii Gotyckiej na Zamku Książąt Pomorskich. Bilety kosztują 6 zł normalny i 4 zł ulgowy.