Korpusy kuchenne stanowią podstawową część szafek kuchennych. Do nich przykręca się fronty i układa na nich blat. Są szkieletem całej zabudowy. Muszą być wytrzymałe oraz posiadać rozmiary dopasowane do potrzeb domowników i metrażu kuchni. Jakie korpusy do szafek kuchennych wybrać do wymarzonej kuchni? Rodzaje korpusów do mebli kuchennych

Korpusy kuchenne dostępne są w rozmaitych wariantach, co ułatwia stworzenie funkcjonalnej i eleganckiej zabudowy. Do wyboru pozostają proste, kompaktowe bryły, elementy wiszące w różnych odsłonach oraz komponenty stojące i narożne. Warto od razu rozważyć zakup całej serii korpusów, aby uzyskać jednolitą, spójną kompozycję. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonania i wykończenia korpusów kuchennych. Muszą być one odporne na ryzyka związane z codziennym gotowaniem.

Wymiary korpusów szafek kuchennych

Korpusy do szafek kuchennych występują w różnych rozmiarach, aby zmieścić w nich naczynia, akcesoria i sprzęty AGD. Producenci korpusów szafek kuchennych oraz dystrybutorzy, jak Salony Agata (https://www.agatameble.pl/meble-kuchenne/korpusy), zwykle stosują standardowe wymiary, aby meble pomieściły urządzenia wszystkich znanych marek. Szeroki wybór ułatwia dopasowanie szafek do indywidualnych potrzeb domowników.

  • Najpopularniejszą szerokością korpusu szafki kuchennej jest 60 cm. Za typowe uznać można także szerokości w zakresach od 15 cm do nawet 120 cm.
  • Wysokość dolnych szafek kuchennych mieści się na ogół w granicach 82-87 cm razem z cokołem – wysokość należy dostosować do blatu. Standardem jest mocowanie blatu o grubości 4 cm na wysokości 86 cm. Korpus szafki kuchennej mierzy wówczas 72 cm. Brakujące 10 cm to nóżki. Wysokość górnych szafek kuchennych, w których zwykle nie umieszcza się sprzętów AGD, może wynieść od 40 cm do nawet 140 cm. Inwestorzy mają praktycznie pełną dowolność. Jedynym ograniczeniem jest wysokość pomieszczenia.
  • Głębokość korpusów kuchennych to standardowo 30-35 cm w przypadku szafek górnych oraz 50-56 cm w przypadku szafek dolnych – wybór również tutaj determinuje głębokość blatu kuchennego.
  • Wymiarowanie to bardzo ważny etap projektowania. Pomiarów można dokonać samodzielnie lub zlecić wymiarowanie kuchni dobrej firmie montażowej.

Co wziąć pod uwagę, wybierając korpusy szafek kuchennych?

Na pewno układ i metraż kuchni. Trzeba optymalnie zabudować i wykorzystać całe dostępne miejsce. Dotyczy to zwłaszcza małych i nieustawnych pomieszczeń. Do nich warto rozważyć zakup korpusów szafek kuchennych narożnych, które są wyjątkowo pojemne i posiadają specjalne mechanizmy ułatwiające wyciąganie zawartości. Niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem są także korpusy okapowe, sprzedawane w zestawie z okapem. Istotny wpływ na wybór korpusów kuchennych ma również stylistyka wnętrza. Elementy zabudowy kuchennej powinny stanowić spójną wizualnie i technicznie całość.

Jak samemu zaprojektować wymarzoną kuchnię?

W zależności od potrzeb i posiadanych umiejętności, można skorzystać z:

  • internetowego planera, który pozwala samodzielnie stworzyć projekt wymarzonej kuchni z wybranymi frontami, blatami, uchwytami kuchennymi czy sprzętami AGD;
  • pomocy profesjonalnego projektanta – przelanie wizji na papier i przygotowanie finalnego projektu często stanowi spore wyzwanie nawet dla doświadczonego inwestora.

Niektóre salony meblowe oferują takie usługi bezpłatnie w podstawowym zakresie.

Podsumowanie

Korpusy kuchenne są podstawą, szkieletem zabudowy. Ich wybór ma zasadniczy wpływ na wygląd i funkcjonalność kuchni. W ofercie salonów meblowych znaleźć można rozmaite korpusy mebli kuchennych, różniące się m.in. rozmiarami, przeznaczeniem i stylem wykończenia. Szeroka gama wariantów ułatwia stworzenie idealnie dopasowanej zabudowy – bez konieczności kosztownego zlecania wykonania kuchni na wymiar.