Już niedługo, bowiem w drugiej połowie kwietnia Szczecin zamieni się w nieograniczoną przestrzeń teatralną. Wszystko to za sprawą niepowtarzalnego festiwalu, jakim jest Kontrapunkt. O szczegółach i atrakcjach związanych z tym wydarzeniem rozmawiano dziś (16 marca) w Piwnicy Kany.
Szczecin wielką sceną
Mało, który z festiwali może się pochwalić przetrwaniem do 45 edycji. Nam się udało, dzięki temu, że Kontrapunkt potrafi przekazywać to co jest istotne i ważne – mówi Anna Garlicka, dyrektor Festiwalu. Zdaniem Agaty Stankiewicz reprezentującej Wydział Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym mieście. Dzięki Kontrapunktowi co roku Szczecin odwiedzają setki aktorów i reżyserów oraz tysiące widzów. Według szacunkowych danych w roku ubiegłym na Festiwal przybyło około 11 tysięcy entuzjastów sztuk teatralnych. Podczas tegorocznej edycji gościć będą teatry m.in. z: Bydgoszczy, Wałbrzycha, Warszawy, Kielc, Wrocławia, jak również z Rzymu, Wiednia i Berlina.
Nadciągają zmiany
Pragniemy docierać do coraz szerszego grona odbiorców, dlatego w tym roku wprowadzamy dwa nowe projekty: Kontrabandę i Mały Kontrapunkt. Celem pierwszego z nich jest promowanie twórczości małych niezależnych grup teatralnych, głownie z województwa zachodniopomorskiego. Mały Kontrapunkt jest zaś adresowany do najmłodszych. Uważamy, że kulturę należy krzewić od dzieciństwa. Prezentowane spektakle są spektaklami głębszymi, dającymi do myślenia i pobudzającymi wyobraźnię. Mamy nadzieję, że nasze pomysły spotkają się z zainteresowaniem ze strony publiczności i będziemy mogli kontynuować je w przyszłości – opowiada Arkadiusz Buszko, aktor i członek Komisji Artystycznej
Zmiany będą dotyczyć również znanego z poprzednich edycji „Dnia Berlińskiego”. Zostanie on przekształcony w „Dzień w transgraniczny”, z racji rozszerzenia o pokazy w Schloss Bröllin.
Wspólna idea
Organizacja Kontrapunktu jest przedsięwzięciem wymagającym udziału wielu ludzi, jak i pieniędzy. Współgospodarzami są Teatr Lalek „Pleciuga”, Teatr Współczesny i Ośrodek Teatralny KANA. Festiwal finansowany jest ze środków Miasta Szczecin, jak i dzięki udziałom sponsorów. Niezaprzeczalnym sukcesem jest uzyskanie dofinansowania z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pośród około 65 projektów ubiegających się o dofinansowanie ze środków ministerialnych, nasz Festiwal został oceniony bardzo wysoko. Zajęliśmy 6 miejsce, a w związku z tym dotację w wysokości 300 tysięcy złotych - komentuje Anna Garlicka.
Trudno w kilku słowach opisać czym jest Kontrapunkt. Niezaprzeczalnie jest to unikalna okazja do obcowania z różnymi formami sztuki: teatrem, muzyką, malarstwem, fotografią… Jest to możliwość zaspokojenia swojej ciekawości, uchwycenia inspiracji i odkrycia nowych fascynacji.
Komentarze
0