Zarówno Wojewódzki, jak i Miejski Konserwator Zabytków bronią decyzji o pozostawieniu na miejscu dwóch trumien, które zostały odnalezione przy ul. Puckiej w Dąbiu. Decyzja władz konserwatorskich nie spodobała się Radzie Osiedla Dąbie, która obawia się, że ludzie przestaną odwiedzać park i okoliczną siłownię pod chmurką, wiedząc, że płytko pod ziemią znajdują się grobowce z ciałami.

Konserwatorzy bronią decyzji o pozostawieniu trumien w parku w Dąbiu

Wizja lokalna odbyła się w poniedziałek. Wnioski z niej są takie, że należy zbadać teren parku georadarem, ale ewentualne znaleziska nie będą wyciągane z grobów sprzed ponad stu lat.

- Odkryty grobowiec murowany, zawierający pochówki, w świetle obowiązujących przepisów nie jest zabytkiem archeologicznym. Zgodnie z prawem zabytki archeologiczne, to w szczególności pozostałości terenowe pradziejowego i historycznego osadnictwa, cmentarzyska, kurhany, czy relikty działalności gospodarczej, religijnej i artystycznej – wyjaśnia dla portalu wSzczecinie.pl Ewa Stanecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Konserwator podkreśliła także, że park w Dąbiu nie jest wpisany do rejestru zabytków.

W komentarzu pod opublikowanym przez nas artykułem głos zabrał także Miejski Konserwator Zabytków Michał Dębowski: - Nie ma racjonalnych powodów przemawiających w tym przypadku za ekshumacją i dalszymi badaniami. Pozostawienie zmarłych w miejscu ich wiecznego spoczynku to właśnie wyraz szacunku i poczucie dyskomfortu użytkowników parku nie może być decydującym argumentem. Jeśli ktoś czuje się niekomfortowo spacerując po grobach, to polecam spacery po zabytkowym Parku Kasprowicza, który bodajże jako jedyny w tym mieście był od początku założeniem stricte parkowym, bez poprzedzających funkcji cmentarnych – napisał konserwator.

Niecodzienne znalezisko w parku nieopodal placu zabaw

Przypomnijmy, że do niecodziennego odkrycia doszło w piątkowe popołudnie w parku przy ul. Puckiej w Dąbiu. Noga jednego z bawiących się w parku dzieci utknęła w dziurze w ziemi, która okazała się grobowcem. Znajdowały się w nim dwie szczelnie zamknięte trumny. Miejsce zostało zabezpieczone. Na terenie parku w latach 1816-1930 znajdował się cmentarz.

- Jako osoba, która mieszka w Dąbiu od dziecka, pamiętam, że odkrytych grobowców przed laty było wiele. Jest to stary cmentarz, widywaliśmy tutaj płyty nagrobne oraz tego typu krypty, ale gorzej zachowane – mówi Jacek Leśniowski z Rady Osiedla Dąbie.

Radzie Osiedla Dąbie nie podoba się decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o tym, by trumny pozostały w ziemi. Osiedlowcy obawiają się, że ktoś może np. wykopać trumny w poszukiwaniu cennych przedmiotów.