Ta włoska metropolia była opiewana w wierszach, obrazach, filmach. Ostatnio m.in. w dokumencie „Passione znaczy namiętność” Johna Turturro i sensacyjnej „Nostalgii” Mario Martone. Jest też częstym obiektem zainteresowania fotografów. „W poszukiwaniu decydującego momentu” to tytuł wystawy zdjęć Lucii Mugnolo, która w nieprzeciętny sposób sportretowała Neapol i jego mieszkańców. Ekspozycję można zobaczyć w Willi Lentza.

„W poszukiwaniu decydującego momentu” to najnowsza wystawa w Willi Lentza, która w ciągu zaledwie dwóch lat działalności zdążyła zorganizować już 25 wernisaży. Zdjęcia Lucii Mugnolo prezentowane są w cyklu „Willa Italia”.

Wędrówka po Neapolu mniej znanym

Autorka w swoich pracach nawiązuje do dokonań ojca fotoreportażu, Henri Cartier-Bressona. Przemierzając miasto, łączy refleks, ale także intuicję i wrażliwość, dzięki którym „wyławia” tę właściwą chwilę, wartą odnotowania i uwiecznienia. Co istotne, Mugnolo nie zajmuje się słynnymi zabytkami Neapolu (poza jednym wyjątkiem), interesują ją miejsca rzadziej odwiedzane, ale równie ciekawe. Artystka żongluje zatem rozmaitymi odbiciami, powtórzeniami i rytmami, motywując widza do refleksji na temat tego, co nieuchwytne oraz do doświadczania przemijania, ale także po prostu do kontemplowania piękna.

Karnawał i futbolowe święto

Ekspozycja została podzielona na cztery działy wizualno-narracyjne, ukazujące wybrane aspekty życia miasta. Na wstępie widzimy samych mieszkańców pokazanych podczas wykonywania codziennych zajęć. Są wśród nich ludzie pozornie zwyczajni, ale też ekscentryczne osobowości i malownicze charaktery. Później obserwujemy tłumy świętujące karnawał oraz zdobycie przez drużynę piłkarską SSC Napoli tytułu Mistrza Włoch w 2023 roku. Pojawia się tu także twarz Diego Maradony, byłego zawodnika tej drużyny, który przez wielu kibiców jest teraz traktowany jak święty.

Słynna neoklasyczna willa

W trzeciej części wystawy widzimy neapolitańczyków spędzających czas wolny na nadbrzeżu, nad którym gdzieś na odleglejszym planie wznosi się Wezuwiusz. Ostatnie zdjęcia pokazują neoklasyczny budynek Villi Pignatelli i jej niezwykłe wnętrza. Kurator wystawy, Marta Wróblewska, powiedziała podczas jej otwarcia (16 grudnia), że można uznać tę instytucję za neapolitański odpowiednik Willi Lentza... Co ciekawe, jednym z właścicieli tego obiektu był niegdyś kolejny ważny Diego w historii miasta – Diego Aragona Pignatelli Cortes.

Majestat, chaos i dzikość

Neapol olśniewa zatem swym majestatem, wprawia w konsternację chaosem i dzikością, zadziwia ciągłym ruchem i skalą wrażeń, które oferuje. Zawsze jest ponad konwencjami i nie mieści się w klasyfikacjach i schematach. Szukając „decydującego momentu” Lucia Mugnolo z perspektywy insidera ukazuje codzienność miasta ułożoną z niuansów bogatej i wielowymiarowej tożsamości tego wielkiego miasta.

Lucia Mugnolo to absolwentka Officine Fotografiche di Roma. Kurator ekspozycji, Marta Wróblewska, to menedżerka kultury, która od dwóch lat mieszka w Neapolu i tu współpracuje z takimi instytucjami jak: Madre, Museo d’Arte Contemporanea Donnaregina, Fondazione Morra. Działała również na rzecz Gustav-Seitz-Museum w Trebnitz (Niemcy), Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Szczecińską wystawę można oglądać do 9 marca 2024 roku, codziennie (oprócz niedziel, poniedziałków i świąt) w godzinach: wtorek 10:00-16:00; środa 10:00-18:00; czwartek 10:00-16:00; piątek 10:00-16:00; sobota 10:00-16:00.

Istituto Italiano Cultura di Varsavia objął honorowy patronat nad wystawą.

Patronami medialnymi są RYNEK I SZTUKA, CZASOPISMO SZTUKA, FOTOPOLIS, SUPER.FM.