Ciekawy polityczny fortel zaprezentował dzisiaj prezydent Szczecina Piotr Krzystek. Do mediów trafiła właśnie „Deklaracja szczecińska 2019-2023”. Prezydent przedstawił w niej 12 punktów, które uznaje za ważne dla miasta. Krzystek deklaruje chęć rozmowy z kandydatami i poparcie tych, którzy do swojego programu wpiszą postulaty zawarte w deklaracji. Jak nie trudno się domyśleć, kandydaci do Sejmu ochoczo przyjmują zaproszenia do rozmowy z włodarzem miasta.

Chcesz poparcia? Spełnij warunki! Prezydent Krzystek wymienia m.in. dofinansowanie stadionu, budowę dróg czy sprawę nabrzeży przy Wałach Chrobrego

Kilka tygodni temu Piotr Krzystek ogłosił, że Bezpartyjni w Szczecinie nie będą udzielać poparcia żadnemu ugrupowaniu parlamentarnemu. Dzisiaj w sieci pojawiła się „Deklaracja szczecińska 2019-2023”, w której prezydent przedstawia szereg postulatów, które musi wpisać sobie do programu osoba chcąca ubiegać się o poparcie włodarza miasta.

- Dla mnie liczy się przede wszystkim Szczecin. Jeśli któryś z kandydatów zadeklaruje poparcie naszych postulatów, to będzie oznaczało, że warto się taką osobą zainteresować. Przedstawiam 'Deklarację szczecińską' - to konkretne sprawy do rozwiązania. Nie mają barw partyjnych. Jestem gotowy na spotkania ze wszystkimi kandydatami – mówi Piotr Krzystek.

Co znalazło się w „Deklaracji”? Szereg spraw, które z punktu widzenia miasta można uznać za istotne. To np. uregulowanie zasad finansowania oświaty tak, by pieniądze z subwencji pokrywały całkowity koszt wynagrodzeń nauczycieli, umożliwienie przejęcie przez miasto nabrzeży u stóp Wałów Chrobrego czy zwiększenie dofinansowania dla kompleksu stadionowego przy ul. Twardowskiego.

Kto pójdzie na kawę z prezydentem? Marchewka już umówiony, Wieczorek bardzo chętnie, Matecki węszy spisek

Poparcie Piotra Krzystka ma dzisiaj silne znaczenie polityczne. Prezydent Szczecina rządzi czwartą kadencję, a w ostatniej elekcji poparcia udzieliło mu ponad 100 tysięcy mieszkańców. Współpraca z Bezpartyjnymi dla wielu polityków w tej kampanii jest więc bardzo cenna.

- Bardzo dobry pomysł, bo Szczecin to nasze wspólne miasto i powinniśmy rzeczowo rozmawiać na jego temat. Cieszę się, że propozycje, które przedstawia prezydent Krzystek są zbieżne z moimi, bo w tej kadencji zabiegałem m.in. o budowę zachodniego obejścia Szczecina, a w moim programie jest przekazanie nabrzeży przy Wałach Chrobrego miastu. O tych wszystkich sprawach będę rozmawiać z prezydentem na początku przyszłego tygodnia – mówi poseł Arkadiusz Marchewka.

Lider Lewicy Dariusz Wieczorek również zapewnia, że chciałby się spotkać z prezydentem Piotrem Krzystkiem: - Z przyjemnością wypiję z prezydentem kawę i porozmawiam, bo ta „Deklaracja” to koncepcja, która znajduje się w moim programie. Chciałbym zaproponować „Pakt dla Zachodniopomorskiego”. Znajdzie się w nim kilka postulatów, o które parlamentarzyści będą zabiegać ponad podziałami – mówi w rozmowie z naszym portalem Dariusz Wieczorek.

Najostrzejszy krytyk działań prezydenta Krzystka i kandydat PiS do parlamentu Dariusz Matecki nie wierzy w szczerość intencji prezydenta: - Jest to przedwyborcza gra Pana prezydenta Krzystka, deklaracja wygląda na opracowaną we współpracy z politykami Platformy Obywatelskiej, którzy mając świadomość, że Prawo i Sprawiedliwość będzie kontynuować swoje rządy, mogą obiecać społeczeństwu cokolwiek. Bardzo się cieszę, że dzięki moim działaniom powrócił temat stworzenia miejsca pamięci w historycznej świetlicy stoczniowej - tutaj musimy współpracować wszyscy razem: miasto, województwo i rząd. Pod tym punktem podpisałbym bez mrugnięcia okiem – komentuje Matecki.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października. W naszym okręgu wybierzemy 12 parlamentarzystów do Sejmu i jednego senatora.