Z myślą o osobach bezdomnych, które będą poszukiwać schronienia w zimowe miesiące, przygotowano 315 miejsc w schroniskach, 95 w noclegowniach i 17 w ogrzewalni. W tym roku nadal obowiązują dodatkowe środki bezpieczeństwa. Zmieniona została także procedura przyjęcia do placówek – łatwiej będzie skorzystać z nich osobom zaszczepionym lub posiadającym negatywny wynik testu na koronawirusa.
– Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa we wszystkich placówkach dalej obowiązują zaostrzone zasady sanitarne – podkreśla Maciej Homis, rzecznik prasowy miasta ds. pomocy społecznej. – Zmienił się nieco system przyjęć osób bezdomnych do wszystkich schronisk i noclegowni.
Dodatkowe obostrzenia i środki bezpieczeństwa
Obecnie do schronisk i noclegowni mogą trafić osoby, które posiadają skierowanie wydane przez Miejski Ośrodek Pomocy w Rodzinie oraz spełniają jeden z warunków: dysponują zaświadczeniem o przyjęciu pełnego cyklu szczepień przeciw Covid-19; posiadają negatywny wynik testu wykonany w okresie 72 godzin od zgłoszenia do placówki; były poddane izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy od dnia przyjęcia do placówki udzielającej tymczasowego schronienia.
– Jeśli osoba bezdomna nie jest zaszczepiona, nie ma zrobionego testu i nie chorowała, to musi odbyć 10-dniowy pobyt w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach – tłumaczy Maciej Homis. – To placówki przy ulicach Kolskiej i Racibora, w których łącznie zapewniono 12 miejsc. Jeśli w trakcie 10-dniowego pobytu w placówce nie będzie nowych przyjęć, a dane osoby nie będą wykazywały objawów chorobowych, to będzie można skierować je do schroniska czy noclegowni.
Miejsca do spania, pralnia, suszarnia ubrań
Przypomnijmy, że schroniska to placówki czynne całodobowo, w których osoby bezdomne mają zapewniony posiłek, wymianę ubrania, miejsce do spania, pralnię i suszarnię ubrań.
– W schronisku prowadzone są także działania aktywizacyjne, które mogą pomóc w uzyskaniu samodzielności życiowej i wyjściu z bezdomności – dodaje Maciej Homis.
W Szczecinie funkcjonuje 5 placówek:
- schronisko „Feniks” przy ul. Zamkniętej 5,
- schronisko dla mężczyzn przy ul. Strzałowskiej 24,
- schronisko dla kobiet „Caristas” przy ul. Piasecznej 4,
- schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi,
- Stowarzyszenie „Złoty Wiek” przy ul. Hryniewieckiego 9.
Natomiast noclegownia to miejsce, w którym osoby bezdomne mogą znaleźć schronienie na noc. W Szczecinie działają dwa tego typu miejsca: Stowarzyszenia „Feniks” przy ul. Zamkniętej 5 oraz „Caritas” przy ul. Nehringa 14. Otwarte są w godz. 18-8 rano.
– Z uwagi na pandemię koronawirusa placówki mogą oferować schronienie także w pozostałych godzinach – zaznacza Maciej Homis. – W noclegowniach można wymienić odzież, skorzystać z łazienki i prysznica, zjeść ciepły posiłek.
Ogrzewalnia bez ograniczeń
Dodatkowe środki bezpieczeństwa nie dotyczą ogrzewalni, która jest czynna całodobowo. Osoby bezdomne mogą skorzystać z niej bez skierowania czy wydania decyzji.
– Przed wejściem do ogrzewalni pracownicy sprawdzają temperaturę ciała i mogą odmówić wpuszczenia z uwagi na stan zdrowia – tłumaczy Homis. – Na miejscu można wypić gorący napój, skorzystać z łazienki czy wymienić odzież.
Do dyspozycji jest 17 miejsca siedzących, toalety oraz łazienka z przebieralnią. Ogrzewalnia znajduje się w Szczecińskim Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Dąbrowskiego 22-23.
Komentarze
5