Zamiast budki z kebabem, kiosku, wielkiej reklamy i zaniedbanego trawnika, będzie pasaż z ławkami otoczony wyselekcjonowaną zielenią. Zakład Usług Komunalnych szuka wykonawcy, który na działce u zbiegu al. Bohaterów Warszawy i ul. Żółkiewskiego urządzi Park Kieszonkowy Turzyn.
Pomysł budowy takiego miniparku zgłoszono do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Uzyskał 1007 głosów poparcia mieszkańców i został skierowany do realizacji. Przygotowania do ogłoszenia przetargu trwały ponad 3 lata.
Cegła klinkierowa na elewacji i bruk klinkierowy w pasażu
Urządzona zieleń i ławki pojawią się na skwerze przed dwoma stuletnimi budynkami zakładu przetwórstwa węgla Hedwigshütte, w których po wojnie mieściła się m.in. siedziba PSS „Społem”. Zaprojektował je Adolf Thesmacher, najbardziej znany architekt szczecińskiego modernizmu lat 20. XX wieku. Stąd chociażby charakterystyczna dla tego stylu cegła klinkierowa na elewacjach.
Park kieszonkowy ma nawiązywać do historii tego miejsca. W osi skweru był kiedyś główny wjazd na dziedziniec między budynkami i teraz właśnie tam planowany jest pasaż z ławkami i nawierzchnią z bruku klinkierowego. W projekcie czytamy, że na środku przewidziano fragmenty żywopłotu, formowanego w kostki o wysokości 1 metra.
Od hortensji po czosnek chiński
Po bokach zaplanowano natomiast dużo zieleni. Będą m.in. hortensje, róże, trawa bambusowa, czosnek olbrzymi, miskant chiński, jaśmin, cisy i 3 magnolie purpurowe. Na trejażach pojawią się pnącza kwitnące.
Celem jest rewitalizacja nieprzyjaznej dla przechodniów przestrzeni. Jeszcze niedawno częścią skweru przed historycznymi budynkami była przecież budka z kebabem, kiosk i duży nośnik reklamowy.
Oferty w przetargu na przygotowanie Parku Kieszonkowego Turzyn można składać do 14 lipca.
Sąsiednia nieruchomość szykowana na sprzedaż
Zabytkowe budynki przy skwerze od lat stoją puste. Miasto będzie chciało je sprzedać. Aby oferta była atrakcyjniejsza dla inwestorów, zamierza zezwolić na postawienie tuż obok nowej zabudowy. Takie zapisy zawarto w nowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tej okolicy.
Komentarze
24