W Szczecinie mamy jeszcze trzy. Chociaż właściwie żaden już nie pełni swojej funkcji, każdy z nich kryje niezliczoną ilość historii i tajemnic. Jakie? Tego będzie można się dowiedzieć już w najbliższą sobotę na pierwszej wycieczce z cyklu poSzczecinie, w trakcie której uczestnicy zwiedzą szczecińskie ratusze.
W Ratuszu Staromiejskim – najstarszym szczecińskim ratuszu – dziś mieści się Muzeum Historii Szczecina. I historia to idealna dziedzina, która mogła się w tym budynku rozgościć. Mury te bowiem przeniosą nas do średniowiecza, gdzie jeszcze odbywają się sądy nad czarownicami. Usłyszymy kila słów o Sydonii von Borck – tej, która rzuciła klątwę na wspaniały ród Gryfitów. Jaką rolę w paleniu, w wieszaniu czarownic pełniły ratusze miejskie?
A jeśli nie wierzycie w czarownice i interesują Was bardziej przyziemne rzeczy to zapewniam, że znajdziecie coś u podstaw budynku. Przewodnik miejski nie zapomni wspomnieć o tym w jaki sposób udało się wybudować Ratusz Staromiejski na tak podmokłym terenie.
Temat architektury zresztą w trakcie sobotniej wycieczki przewinie się niejednokrotnie. Kolejny obiekt, który zostanie odwiedzony przez uczestników, obecnie budynek Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, jest wyrazem kunsztu architekta-artysty, Wilhelma Meyera-Schwartau. Dlaczego bryła budynku przypomina kościół? Jaką pełnił funkcję i ile można dowiedzieć się zarówno o autorze budynku jak i o samym obiekcie ze zwykłej klatki schodowej?
O ostatnim punkcie wycieczki mówi się „perła neogotyku”. Podobno takich wyjątkowych okazów jest niewiele. Ratusz Czerwony, bo o nim mowa, został wybudowany pod koniec XIX wieku. Uczestnicy wraz z przewodnikiem będą próbowali doszukać się w jego murach francuskich inspiracji. Dzięki przygotowanym materiałom słuchacze będą mogli zobaczyć jak budynek wyglądał niegdyś – otoczony fontannami i zielenią.
Po trzygodzinny spacerze wycieczka uda się do pobliskiego Browaru Stara Komenda. Miłośnicy Szczecina standardowo będą mieli okazję przy kawie i herbacie podyskutować o naszym wspaniałym mieście. Oczywiście nie zabraknie konkursu dla najpilniejszych słuchaczy. I jeszcze niespodzianka, Browar Stara Komenda, który ugości wycieczkę przygotuje degustację warzonego na miejscu piwa.
Terminy: 9 i 23 lutego (10:00-13:00)
Zamówienia: www.poszczecinie.pl
Miejsce zbiórki zostanie podane osobom, które potwierdzą rezerwacje.
Komentarze
0