To pierwszy festiwal designu w Szczecinie i jednocześnie pierwszy poświęcony wzornictwu dla dzieci w Polsce. Jego najbliższa edycja odbędzie się pod hasłem „co dwie głowy, to nie jedna” i poświęcona będzie kulturze współdziałania.
Co dwie głowy, to nie jedna
Tegoroczna odsłona dotyczy kultury współdziałania, rozumianej jako partnerstwo, wzajemne wsparcie, inspiracja, a także dzielenie wspólnych doświadczeń. Na głównej wystawie „Co dwie głowy, to nie jedna” zobaczymy zarówno prace, które powstały w wyniku wspólnego działania dwóch osób (będących małżeństwem, rodzeństwem lub tworzących twórcze duety), jak także dzieła stworzone przez artystę zainspirowanego drugim człowiekiem.
„Pozostaję pod ogromnym wrażeniem inicjatyw opierających się na kooperacji, w przypadku których poszczególni artyści rezygnują z sygnowania dzieła własnym nazwiskiem na rzecz pracy zespołowej” ‒ mówi Beata Kuracińska, kuratorka i pomysłodawczyni festiwalu.
Na wystawie przedstawiona zostanie twórczość m.in.: Ray i Charlesa Eamesów (sławnego małżeństwa projektantów, których meble stały się ikonami designu) oraz Agaty-Kulik Pomorskiej i Pawła Pomorskiego. Zaprezentowane będą także inicjatywy opierające się na pracy zespołowej grafików tworzących dla jednej marki, jak także inicjatywy pokazujące współpracę różnych marek. Graficznym komentarzem do prezentowanych eksponatów artystów polskich i zagranicznych będą subtelne ilustracje Doroty Wojciechowskiej – Danek.
Japońsko-polski Common Room
Drugą wystawą będzie ekspozycja towarzysząca projektowi Common Room, który w tym roku poświęcony jest zapachom w kulturze polskiej i japońskiej. 8 października odbyły się internetowe warsztaty dla dzieci ze Szczecina i japońskiego Hamamatsu. W tym samym czasie, w dwóch miejscach na świecie, dzieci poznawały siebie, swoje kultury oraz bawiły się i wspólnie pracowały. Pole do działań wyznaczyły „nuty zapachowe”: muzyka Fryderyka Chopina, symbolika kwiatów oraz mapy zapachowe miast.
foto: Jędrzej Olechno
Wystawa Common Room będzie opierać się na kwiatowych ilustracjach Bożki Rydlewskiej zaprezentowanych w trójwymiarze. Co równie ciekawe ‒ na wystawie będzie można poznać zapach, który powstał w trakcie warsztatów w Szczecinie.
Jak co roku wystawom towarzyszyć będzie szereg wydarzeń, w tym warsztaty dla dzieci w różnym wieku. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na internetowej stronie festiwalu KIDS LOVE DESIGN www.dsgnfestival.com. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ARTmosphere.
foto: Jędrzej Olechno
Komentarze
0