Wizyta na 22. piętrze wieżowca Pazim przy pl. Rodła to żelazny punkt w programie każdego turysty. Chętnie zaglądają tam też szczecinianie. Od ponad 20 lat funkcjonuje w tym miejscu Café 22. Gości przyciąga jedyny taki widok z góry na całe miasto i deser Chłodna Pavlova, o który wszyscy dopytują.

To jednocześnie kawiarnia i świetny punkt widokowy. Z wysokości 86 metrów można oglądać panoramę Szczecina w każdym kierunku (widok 360 stopni). Turystom pomagają opisy po polsku, niemiecku i angielsku umieszczone na szybie przy najbardziej charakterystycznych punktach. Każdy z gości Café 22 robi co najmniej jedną rundę wzdłuż okien.

– Kawa z takim widokiem smakuje zdecydowanie lepiej. W ładną pogodę widać stąd nawet wieżę kościoła w Stargardzie czy wiatraki po niemieckiej stronie granicy. Goście często szukają z góry miejsc, z którymi wiążą się ich wspomnienia, np. miejsc w których mieszkali. Chętnie śledzą też ruch na pl. Rodła – opowiada Agnieszka Dobosz, manager Café 22.

Szczecin wygląda z tej perspektywy zupełnie inaczej

Wizyta w Café 22 jest szansą, by zobaczyć inny Szczecin, niż ten, który oglądamy na co dzień. Wiele miejsc i budynków prezentuje się z tej perspektywy zupełnie inaczej. Najlepszym przykładem jest Filharmonia, która oglądana z poziomu ulicy bywa przez mieszkańców krytykowana.

– Widok z góry na Filharmonię jest niesamowity. Zdarzają się goście, którzy uważali ją wcześniej za jedną z brzydszych budowli w mieście i są zaskoczeni, jak pięknie wygląda z góry. Zwłaszcza, gdy mają okazję oglądać ją podświetloną – opowiada pani Agnieszka.

„Zagląda do nas właściwie każdy, kto odwiedza Szczecin”

Ze względu na takie widoki szczecinianie bardzo chętnie wracają do Café 22. Zaglądają tam również turyści, dla których jest to zazwyczaj jeden z ważniejszych punktów podczas zwiedzania miasta. Wśród gości nie brakuje znanych osób. Przy filiżance kawy na tle gwiaździstego układu szczecińskich ulic chętnie siadają aktorzy, piosenkarze czy politycy.

– Zagląda do nas. właściwie każdy, kto odwiedza Szczecin. Mamy turystów z Polski, Danii, Niemiec, i Ukrainy, ale też np. z Chin – wymienia Agnieszka Dobosz

Dzwonią wcześniej, by potwierdzić, że ten deser na pewno będzie

Najchętniej zamawiają kawę latte, choć nie brakuje też zwolenników 100-procentowej arabiki. W menu Café 22 goście znajdą również sałatki (na czele z sałatką francuską z kaczką) i desery. W tym miesiącu tematem przewodnim jest szpinak, zamówić można m.in. ciasto ze szpinakiem, naleśniki szpinakowe z łososiem czy sałatkę na szpinaku. Wciąż najpopularniejszy pozostaje jednak deser, który został wymyślony w Café 22 już jakiś czas temu – Chłodna Pavlova.

– Są goście, którzy specjalnie przychodzą na ten deser, czasami nawet wcześniej dzwonią, żeby dowiedzieć się, czy na pewno będzie. Spokojnie. Zawsze jest i zawsze będzie – uśmiecha się pani Agnieszka. – Chłodna Pavlova to deser z wyrabianym przez nas na miejscu sosem malinowym i bezą. Nazwę zaczerpnęliśmy od słynnego tortu Pavlovej, ale nasz deser podawany jest na zimno, stąd Chłodna Pavlova.

Miejsce spotkań, wystaw i koncertów

W przypadku Café 22 można już śmiało mówić o kawiarni z tradycjami. Od jej otwarcia minęło już blisko 21 lat. Symboliczne będą 22. urodziny, na które kawiarnia szykuje niespodziankę.

Café 22 to bowiem również miejsce spotkań, wystaw czy koncertów. Wystarczy wspomnieć, że to tutaj odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Książki Słuchanej. Najciekawsza propozycja na najbliższe tygodnie to koncert przygotowywany na Dzień Mamy. Anna Nowik z zespołu Swing Lovers i Piotr Huegel z Retro Gitary wykonają wówczas piosenki Agnieszki Osieckiej.

Więcej informacji o ofercie Café 22 można znaleźć na stronie https://cafe22.pl/.