Remont domu czy mieszkania często obejmuje wykończenie podłogi lub ścian. Choć przemalowanie ich farbą na nowy, wprowadzający powiew świeżości kolor wydaje się dobrym i ekonomicznym pomysłem, to znacznie lepiej postawić na rozwiązanie praktyczniejsze w perspektywie długoterminowej - wykończenie podłóg czy ścian płytkami. To właśnie one sprawdzają się najlepiej w kuchniach, łazienkach, przedpokojach i nie tylko. Dlaczego warto postawić na płytki, jak zorientować się w szerokiej ofercie rynku oraz gdzie kupić najciekawsze modele?

Zalety stosowania płytek we wnętrzach

Płytki rekomenduje się szczególnie do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność, a także takich, których ściany i podłogi narażone są na różnego typu zanieczyszczenia. Można zaliczyć do nich między innymi: 

  • kuchnie, aneksy kuchenne i jadalnie; 
  • spiżarnie i chłodnie;
  • łazienki i toalety;
  • pralnie i inne pomieszczenia gospodarcze;
  • przedpokoje i wiatrołapy; 
  • prywatne sauny i kryte baseny. 

Wykańczając ww. pomieszczenia częściowo lub w całości płytkami, zyskuje się nie tylko łatwość utrzymania pokrytych nimi powierzchni w czystości, ale też ponadprzeciętną trwałość wynikającą z dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne, której brakuje np. niedrogim pokryciom PCV czy też modnym panelom szklanym. 

Praktyczne płytki do zastosowań zewnętrznych

Choć płytki stosowane są najczęściej we wnętrzach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykańczać przy ich pomocy również powierzchnie na zewnątrz budynków. Nowoczesne płytki do zastosowań zewnętrznych są mrozoodporne i mają właściwości antypoślizgowe, dzięki czemu świetnie sprawdzają się na:

  • balkonach i tarasach; 
  • schodach zewnętrznych; 
  • podjazdach i ścieżkach ogrodowych. 

W ofercie sklepu internetowego i salonu Kaflando znajdują się różne płytki do zastosowań zewnętrznych, które dorównują wytrzymałością płytom betonowym, a znacznie lepiej od nich wyglądają.

Jak zorientować się na rynku płytek? Słownik pojęć

Producenci płytek oferują tak wiele różnego typu produktów, że trudno się w nich połapać. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań modeli do zastosowania w domu czy mieszkaniu, warto zapoznać się z pojęciami, które stosowane są na rynku płytek. Oto one

Gres

Określeniem gres nazywa się twarde i ciężkie płytki ceramiczne o podwyższonej wytrzymałości polecane do stosowania na podłogach, schodach, balkonach i tarasach. Płytki takie uzyskuje się poprzez sprasowanie pod ogromnym naciskiem i wypalenie w bardzo wysokiej temperaturze. Gres może występować w postaciach naturalnych lub szkliwionych czyli polerowanych dla uzyskania efektu wysokiego połysku. Warto wspomnieć, że gresem można wykańczać tylko powierzchnie o odpowiednio dużej nośności - ten rodzaj płytek może nie sprawdzić się np. na cienkiej ścianie działowej z płyty OSB czy GK. 

Glazura

Pod pojęciem glazura kryją się kruche i lekkie płytki ceramiczne pokryte wodoodpornym szkliwem rekomendowane na ściany w łazienkach, toaletach i kuchniach czy do zabudowy urządzeń sanitarnych. Są to płytki, które z powodzeniem można stosować w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie wody, a także na powierzchniach o małej nośności. Zaletą glazury jest także łatwość jej docinania, z której wynika duża dostępność płytek o różnych kształtach i wymiarach. Glazury nie powinno się jednak stosować na podłogach. Nie nadaje się też do zastosowań zewnętrznych. 

Terakota

Terakotą nazywa się płytki kamionkowe wykonane z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny o wygładzonej lub fakturowanej powierzchni. Terakotę można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz - podobnie jak wspomniany wcześniej gres. Jest wytrzymała, mrozoodporna i występuje w dużej liczbie różnego typu wariantów. W przypadku montażu zewnętrznego należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednio szerokich przerw pomiędzy tego typu płytkami - w przeciwnym wypadku mogą popękać pod wpływem mrozu z uwagi na tzw. rozszerzalność temperaturową. 

Kaflando - najlepsze płytki do wnętrz i nie tylko!

Przekonałeś się już, że płytkami warto wykończyć nie tylko powierzchnie we wnętrzu budynku, ale i na zewnątrz. Wiesz już też, czym różnią się od siebie najpopularniejsze rodzaje płytek. Pora zatem zacząć poszukiwania wymarzonych modeli! W sklepie internetowym Kaflando (https://kaflando.pl/) oraz salonie firmowym w Szczecinie czeka na Ciebie tysiące modeli płytek do różnych zastosowań!

Na wspomnianej stronie internetowej znajdziesz liczne inspiracje wnętrzarskie, poręczną wyszukiwarkę płytek (których możesz poszukiwać w oparciu o preferowaną kolorystykę, styl, wymiary czy kształty) oraz dostępnych w dni robocze od godziny 8:00 do 18:00, fachowych doradców, którzy pomogą Ci w wyborze wymarzonych płytek. 

Sprawdź ofertę Kaflando już dziś!