„Pleć Pleciugo byle długo” - słowami tej piosenki zakończyła się wczoraj oficjalna część gali jubileuszu 60 -lecia szczecińskiego teatru lalek. Punktem kulminacyjnym wydarzeń związanych ze świętowaniem rocznicy powstania tej instytucji była uroczysta premiera przedstawienia spektaklu "Bajki samograjki" Jana Brzechwy w reż. Anny Augustynowicz.

Wydanie książki "Szósta dekada", warsztaty, wystawa w Książnicy Pomorskiej, pokazy, zajęcia dla dzieci, a także projekt „Teatr i miasto: przestrzeń świętowania / przestrzeń codzienności” to tylko niektóre elementy bogatego programu obchodów 60-lecia Teatru Lalek „Pleciuga”. Od 14 do 16 listopada  trwała konferencja „Teatr lalek: gdzie jesteśmy, dokąd zmierzamy, jak tam dojść?”, podczas której dzielili się swą wiedzą specjaliści z całej Polski oraz studenci uczelni artystycznych.

Wczoraj wszyscy zaproszeni goście mogli zobaczyć najnowszy spektakl teatru czyli „Bajki samograjki” w reżyserii Anny Augustynowicz z udziałem m.in. Rafała Hajdukiewicza, Danuty Kamińskiej, Dariusza Kamińskiego, Katarzyny Klimek i Pauliny Lenart. Aktorzy w czarnych strojach (inkrustowananych w niektórych przypadkach barwnymi dodatkami) zapezentowali takie bajki i wieresze jak „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek”, Entliczek pentliczek” i oczywiście „Na straganie” melodeklamując, tańcząc i śpiewając strofy Brzechwy. Bezbłędny był wilk w czerwonych rękawiczkach i okularach, a ważną rolę odegrała także lalka. Widzowie komentowali taką konwencję w różny sposób, ale większość doceniła niewątpliwe humorystyczne walory przedstawienia i odważne potraktowanie tak utrwalonych w naszych głowach tekstów. Podczas kolejnych prezentacji oceni „Bajki...” bardziej wymagająca publiczność czyli dzieci.


W drugiej części wieczoru, prowadzonej przez Macieja Sikorskiego i Martę Łagiewkę, wspominane były najbardziej pamiętne inscenizacje z historii „Pleciugi”, a Julia Kempisty z zespołem prezentowała utwory z niektórych z nich. M.in. zabrzmiał wówczas „Zielony mosteczek”  czy piosenka piratów z „Pippi Pończoszanki”. Poza tym zaprezentowano film zrealizowany w magazynach i rekwizytorni teatru.

Przypomniano, że przez sześć dekad działalności tej miejskiej instytucji kultury, w jej repertuarze znalazło się kilkaset spektakli, nie tylko przedstawień dla dzieci, ale również adaptacji dramatów dla dorosłych. Do września 2008 r. teatr działał w budynku przy ul. Kaszubskiej, W maju następnego roku „Pleciuga” przeniosła się do nowej siedziby przy dawnym pl. Żukowa, aktualnie  placu Teatralnym. Corocznie „Pleciuga” jest współorganizatorem Festiwalu Teatrów Małych Form „Kontrapunkt”, a jednym z naważniejszych spektakli w jej historii był dyptyk dla młodzieży i dorosłych "Rzecz o Jędrzeju Wowrze" Jana Wilkowskiego (zrealizowany w 1983 roku).

Dyrektorem "Pleciugi" jest Zbigniew Niecikowski, a jego zastępcą Anna Garlicka. Oboje zostali wywołani do odpowiedzi to znaczy w mini-quizie zmierzyli się z pytaniami na temat kierowanej przez siebie instytucji. Z rąk Jana Stopyry odebralizaś  tego wieczoru medal za zasługi dla miasta Szczecina przyznany teatrowi przez Radę Miejską.

„Pleciuga” została też uhonorowana listami gratulacyjnymi od Stanisława Laguna, (pierwszego jej dyrektora) oraz od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Ten dokument odczytał Zenon Butkierwicz, który dodał od siebie, że jest równieśnikiem tej placówki, a pierwszy spektakl, który w niej zobaczył to „Słoń, który chciał być pompą”.