Na rzece Bukowej pojawiły się zapory filtrujące wodę. Jednocześnie Wody Polskie zdecydowały o rozluzowaniu uszczelnienia w rejonie ronda Gierosa. „Zastosowanie filtrów węglowo-piaskowych podyktowane było poprawą parametrów wody” – informuje Natalia Chodań, rzecznik prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Najnowsze wyniki badań próbek wody z Jeziora Słonecznego i rzeczki Bukowej wykazały, że wartości arsenu, ołowiu, rtęci, niklu i kadmu mieszczą się w granicach norm dla wód powierzchniowych.
– Przekroczone są natomiast wartości żelaza, manganu i cynku – informuje Natalia Chodań. – Należy zaznaczyć, że zawartość manganu jest ściśle połączona z zawartością żelaza i to te dwa pierwiastki są odpowiedzialne za rdzawe zabarwienie wody.
Zawartość żelaza w Jeziorze Słonecznym wynosi 6,7 mg/l, a cynku - 0,55 mg/l (wyniki z 11 września). Natomiast w rzeczce Bukowa stężenie żelaza wynosi 14 mg/l, a cynku – 0,37 mg/l.
Dodajmy, że w poniedziałek po południu, po konsultacji z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, zapadła decyzja o stworzeniu zapór filtrujących (mieszanina piasku i węgla aktywnego) poniżej wylotu z Jeziora Słonecznego w ciągu ul. Europejskiej.
– Około godziny 21 zakończono układanie filtrów. Około godziny 23 przystąpiono do rozluzowania pierwszego uszczelnienia w rejonie ronda Gierosa. Spływająca w ten sposób woda w kierunku ujściowym była filtrowana. Po północy ponownie zamknięto uszczelnienie w celu retencjonowania wody w Jeziorku Słonecznym – relacjonuje Natalia Chodań.
Jednocześnie kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Dobra Andrzej Miluch poinformował nas o zakończeniu prac związanych z wyczyszczeniem odcinków kanalizacji, w których znajdował się osad i pozostałości substancji popożarowej. Obecnie gmina czeka na wyniki badań potwierdzające skuteczność przeprowadzonych prac.
Jak udało nam się dowiedzieć, do oczyszczania sieci kanalizacji zakładowej przystąpiło dzisiaj także przedsiębiorstwo Mabo, na którego terenie doszło do pożaru.
Komentarze
3