Szczecin daje wiele możliwości rozwoju i doskonalenia się. Do działania potrzebne są jednak jeszcze chęci, czas i pomysłowość. Jednym z miejsc, z którego szerokiego wachlarza proponowanych inicjatyw można skorzystać jest Stowarzyszenie POLITES. O planach, prowadzonych działaniach oraz wytyczonych celach rozmawiałam z Agnieszką Księżopolską – specjalistką od PR oraz fundraisingu pracującą w Stowarzyszeniu.

Polites, czyli obywatel

Stowarzyszenie POLITES powstało w 2002 roku. Zostało założone przez ówczesnych studentów politologii, którzy dziś są już pracownikami Stowarzyszenia. Bardzo intensywnie staramy się podążać w sferę obywatelską. Chcemy włączać się w działania lokalne, rozmawiamy z władzami miasta i przedstawicielami samorządów lokalnych. Realizowaliśmy między innymi projekt Pyrzycka Akademia Zmiany, Był to cykl działań  doradczo – szkoleniowych, pokazujących jak zmieniać lokalne otoczenie sołectw, prowadzić do aktywizacji mieszkańców oraz integracji społeczności. Ważnym czynnikiem jest fakt, że głos w tychże społecznościach mają również sami mieszkańcy.

Przy Stowarzyszeniu działa również Regionalne Centrum Wolontariatu, które pełni rolę Biura Pośrednictwa Wolontariatu. Prowadzimy bazę danych wolontariuszy. Osoba zainteresowana może przyjść do naszego biura i określić jaka dziedzina wolontariatu go interesuje, np. praca z osobami starszymi, dziećmi czy wolontariat na szczeblu lokalnym w postaci pomocy przy organizacji imprez kulturalnych.

Wolontariat pomysłem na siebie

Promujemy wolontariat jako drogę autorozwoju, okazję do zdobycia cennego doświadczenia i poznania wartościowych ludzi. Naszym sztandarowym działaniem jest projekt „Starszy brat, starsza siostra”. Ku naszemu zadowoleniu w ostatniej edycji do opieki zgłosiło się więcej chętnych, aniżeli było dzieci objętych programem. Polega on na pracy z dziećmi pochodzącymi z rodzin dysfunkcyjnych, których problemami najczęściej są sprawy związane z nauką czy adaptacja ze środowiskiem w jakim przebywają. Zanim rozpocznie się współdziałanie wolontariusza z podopiecznym przeprowadzone jest weekendowe szkolenie, na którym przedstawione są zasady pracy z dziećmi oraz trudności na jakie może napotkać wolontariusz. Odbywa się ono w okresie jesiennym, by móc się zapoznać się nawzajem jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Trzeba przyznać , ze efekty tej pracy są widoczne. Dzieci coraz bardziej się otwierają na innych, jak i na siebie, a także coraz lepiej radzą sobie w życiu codziennym.

Ale to nie wszystko. Istnieje również możliwość działań wolontarystycznych także na terenie Europy. Osoba wyrażającą chęć udziału w takim projekcie sama może wybrać kraj, w którym chciałaby działać. Projekt ten jest przeznaczony dla osób w wieku 18-30 lat, nie jest wymagana znajomość języka kraju, do którego planowany jest wyjazd. Pobyt może trwać od dwóch miesięcy do roku. Warunkiem jest samodzielne znalezienie instytucji, która przyjęłaby nas jako wolontariusza. Wszelkie koszty związane z utrzymaniem są opłacone, czyli nie trzeba się martwić o kwestie finansowe. Jest to znaczący argument przemawiający za spróbowaniem swoich sił także zagranicą. Poza tym wolontariusz nie jest pozostawiony sam sobie, lecz w każdej chwili może liczyć na nasze wsparcie. Dzięki wymianom europejskim skutecznie poszerzamy dialog międzykulturowy, zmierzamy w stronę integracji europejskiej, zdobywamy cenne doświadczenie, a także jesteśmy bardziej wrażliwi na tradycję, kulturę i obyczaje innych krajów.

Jestem, więc zmieniam

Tak nazywa się jeden z realizowanych przez nas program współfinansowany przez  Program Operacyjny Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Urząd Marszałkowski.  Polega on na projektowaniu i wprowadzaniu zmian początkowo na poziomie indywidualnym – jako wolontariat, a w późniejszej perspektywie na płaszczyźnie społecznej poprzez animację i aktywność lokalną. Projekt ten adresowany jest do nauczycieli i pedagogów, którzy w swoich szkołach pragną tworzyć Szkolne Kluby Wolontariusza, pracowników lub członków organizacji pozarządowych i instytucji publicznych oraz przeszkolonych przez Stowarzyszenie POLITES koordynatorów pracy wolontariuszy i koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariusza. Chcemy by od najmłodszych lat była wszczepiana świadomość,  faktu, że mamy wpływ na to co się dzieje dookoła nas. Misją tych działań jest budowanie relacji partnerskich, by wspólnymi siłami wpływać na jakość naszego lokalnego życia.

Kształcenie to podstawa

Marzec oraz kwiecień będą okresem intensywnych szkoleń. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się cykl spotkań Pt. „Warsztatowe piątki” (26 lutego). Szkolenia są organizowane przez Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, z którym nasze Stowarzyszenie współpracuje. Spotkania będą się odbywały w siedzibie Sekretariatu przy Placu Orła Białego 2. Tematy warsztatów to: „Nie daj się” – dotyczące radzenia sobie z problemami życia codziennego i postępowania w sytuacjach trudnych, „Kreatywność na TAK!”poszukiwanie niekonwencjonalnych rozwiązań w różnych dziedzinach życia i twórczego podejścia do rozwiązywania problemów. „Marzenia na TAK!” – warsztat poświęcony wyznaczaniu misji życiowej oraz realizacji celów na polu osobistym i zawodowym. Zaś ostatnie spotkanie poświęcone będzie kształtowaniu kompetencji liderskich i umiejętności pracy w grupie, czyli „Czy każdy może być liderem?”. Prowadzone również będą szkolenia z zakresu profilaktyki uzależnień od środków psychoaktywnych,  przez specjalistów pracujących na co dzień w ośrodku Monar. W chwili obecnej na szkolenie marcowe brakuje miejsc, ale z racji dużego zainteresowania odbędzie się następne spotkanie, przewidziane na 24 kwietnia. Pod koniec marca w planach mamy szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy i szybkiego reagowania w sytuacjach nagłych i stresowych. Ważnym aspektem udziału w szkoleniach jest uzyskanie po ich zakończeniu zaświadczenia o uczestnictwie. Jeżeli ktoś zastanawia się nad byciem wolontariuszem zapraszamy na warsztaty odpowiadające na pytanie: „ Dlaczego warto zostać wolontariuszem”. Przedstawiona jest na nich specyfika pracy wolontarystycznej oraz korzyści z niej płynące.

Przez trudności do gwiazd

Jak każdej organizacji pozarządowej naszą bolączką są niewystarczające fundusze na prowadzoną działalność. Koordynujemy szereg inicjatyw, więc pieniądze potrzebne są na bieżąco. Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, wiec można przekazywać na nas 1% swojego podatku. Wystarczy tylko w rocznym zeznaniu podatkowym w odpowiedniej rubryce pisać nazwę naszego Stowarzyszenia oraz nasz numer KRS. Ten mały gest w znaczący sposób umożliwia kontynuowanie wytyczonych przez nas zamierzeń. Ale jesteśmy silni i wytrwali w swoich postanowieniach. Od nowego roku mieścimy się w nowej siedzibie przy ulicy Dworcowej 19. Uruchomiliśmy także bezpłatną infolinię pod numerem 0 800 300 594. Chcemy być coraz bardziej widoczni na mapie działań Szczecina i myślę, że z powodzeniem nam się to udaje. Wszelkie szczegóły dotyczące naszej działalności znajdują się na stronie internetowej www.polites.org.pl

Wolontariat w znaczący sposób wzbogaca nasze życie. Świadomość, że swoimi działaniami przyczyniamy się do poprawy czyjegoś życia lub warunków środowiska lokalnego jest  nieoceniona. Bezinteresowna pomoc przynosi satysfakcję i poczucie spełnienia. A tego nie da się kupić za żadne pieniądze.