Do końca miesiąca lokalni artyści mogą starać się o dofinansowanie na swoje projekty. Wsparcie na realizację jednego zadania może wynieść od 5 do 30 tysięcy złotych. „Założeniem jest przede wszystkim stworzenie warunków do współpracy lokalnych artystów i instytucji kultury” – informuje magistrat.
Budżet „Programu Partnerstwa dla Kultury” wynosi 200 tysięcy złotych. Dofinansowanie mogą otrzymać osoby fizyczne, organizacje pozarządowe, grupy nieformalne oraz podmioty gospodarcze działające w sferze kultury na terenie Szczecina. Wsparcie mogą otrzymać projekty realizowane w takich obszarach jak sztuki performatywne, sztuki wizualne, literatura, edukacja, kultura pamięci.
Dla tych, które wzmacniają współpracę kulturalną
Jak podkreśla dyrektor Wydziału Kultury UM Szczecin Dorota Serwa, intencją nowego programu miejskiego jest „wzmocnienie dobrych praktyk współpracy pomiędzy różnymi podmiotami działającymi na polu szczecińskiej kultury”.
– Z uwagi na to, że chcemy w ten sposób dążyć do podniesienia efektywności wykorzystywania środków publicznych udzielanych z budżetu miasta na wspieranie szeroko rozumianej działalności kulturalnej, nieodzownym elementem programu będzie udział w nim miejskich instytucji kultury, polegający na zwiększeniu dostępności ich zasobów: przestrzeni, sprzętu oraz kompetencji – dodaje.
Jak czytamy, wsparcie zostanie przyznane tym projektom, które wzmacniają współpracę kulturalną i wspólne inicjatywy w obszarze kultury. Będą musiały zostać zrealizowane w bieżącym roku, po podpisaniu umowy, ale nie wcześniej niż 1 sierpnia 2024 roku.
Czas do końca maja
Przy ocenie będą brane pod uwagę m.in. udział partnerów oraz współorganizatorów (umiejętność nawiązywania współpracy), oryginalność i nieszablonowa forma przedsięwzięcia, udział osób ze szczególnymi potrzebami. Istotne będzie także zapewnienie zróżnicowanych źródeł finansowania projektu oraz walory promocyjne.
– Wszystko to złoży się na ocenę merytoryczną wniosku – informuje Marta Kufel z biura prasowego magistratu. – Ponadto, pod uwagę będzie brana również tak zwana ocena organizacyjna. Złoży się na nią ocena przygotowania arkusza zgłoszeniowego (w tym spójność i przejrzystość opisu projektu, racjonalność harmonogramu wydarzenia, wiarygodność preliminarza i deklarowanych źródeł finansowania), a także ocena przedstawionego budżetu w relacji między wnioskowanym dofinansowaniem a pozostałymi źródłami finansowania projektu.
Aby ubiegać się o dofinansowanie, artyści muszą do końca maja br. wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Szczecin (zakładka Wydział Kultury/Procedury).
Szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej magistratu https://eurzad.szczecin.pl/chapter_51078.asp?soid=3FB139BFE3854AFBB7D85E1F8CD5816B.
Komentarze
1