Od początków swojego istnienia, czyli 1930 roku, stanowi serce brytyjskiego życia muzycznego, swoją wirtuozerią porywając nie tylko Londyńczyków, ale melomanów z całego świata. W Filharmonii w Szczecinie wystąpią pod batutą polskiego dyrygenta, z w pełni polskim programem i prapremierowym utworem napisanym specjalnie na tę okazję. Uważana za jedną z najlepszych orkiestr na świecie BBC Symphony Orchestra na specjalne zaproszenie i z jedynym takim na skalę europejską koncercie już 6 stycznia w złotej Sali Filharmonii
Dziennikarz muzyczny Tom Service napisał o nich: "BBC Symphony Orchestra daje koncerty, o których nie sądzę, że jakakolwiek inna orkiestra na świecie mogłaby zrobić tak genialnie... Ta najwyższa wirtuozeria w nowej muzyce czyni ją wyjątkową".
Londyńska orkiestra właściwie od początków swojego istnienia, czyli roku 1930, odgrywa centralną rolę w muzycznym życiu miasta oraz całej Wielkiej Brytanii. Najważniejsze w życiu orkiestry są nagrania studyjne dla BBC Radio 3, z których część jest darmowa dla publiczności, ale BBC Symphony Orchestra koncertuje również na całym świecie porywając swoimi koncertami rzesze melomanów. Zespół jest głównym trzonem ośmiotygodniowego londyńskiego letniego sezonu koncertów orkiestrowych muzyki klasycznej, który odbywa się corocznie od 1895 roku - BBC Proms. Zaangażowanie orkiestry w promocję muzyki XX-wiecznej i współczesnej doceniane jest na całym świecie, a jej koncerty każdorazowo wzbudzają zachwyt publiczności oraz krytyków.
Co w repertuarze?
Muzyka polska w brytyjskim wydaniu – tak w skrócie przedstawia się program wieczoru 6 stycznia w Filharmonii w Szczecinie, podczas którego wystąpi BBC Symphony Orchestra pod dyrekcją Michała Nesterowicza. Pierwsza z kompozycji, Preludium symfoniczne „Polonia” op. 76 Edwarda Elgara, zawiera cytaty z twórczości Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego (z „Fantazji polskiej”) oraz z „Warszawianki” i wieńczącego całe dzieło „Mazurka Dąbrowskiego”. Kolejnym dziełem, uznawanym za przełomowe, jest I symfonia Witolda Lutosławskiego. Kompozycja pisana przez sześć lat ukończona została w 1947 roku, a premierę miała rok później. Podczas koncertu zabrzmi także nowy utwór zamówiony przez BBC u jednego z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych polskich kompozytorów Pawła Szymańskiego. Podczas wieczoru zabrzmi także Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Paderewskiego w wykonaniu Janiny Fialkowskiej.
Janina Fijalkowska to kanadyjska pianistka o polskich korzeniach, szczególnie ceniona za wybitne interpretacje muzyki klasycznej i romantycznej, zwłaszcza Chopina i Mozarta, a także wykonania utworów polskich kompozytorów XX wieku. Krytycy jej grę określają mianem żywej, śmiałej, intelektualnie ciekawej i nieustannie ewoluującej. Fijałkowska, jako jedyna kobieta instrumentalistka, została odznaczona najwyższym kanadyjskim odznaczeniem artystycznym za życiowe osiągnięcia w dziedzinie muzyki klasycznej.
Koncert 6 stycznia Szczecinie na specjalne zaproszenie Filharmonii będzie niepowtarzalną okazją, by wysłuchać dzieł polskich kompozytorów w wykonaniu brytyjskiej orkiestry. Jednocześnie będzie jedynym koncertem BBC Symphony Orchestra w Polsce oraz jedynym jej koncertem w Europie, którego program stanowi tylko polska muzyka.
Bilety na koncert BBC Symphony Orchestra 6 stycznia 2019 r. o godz. 19:00 dostępne są w kasie Filharmonii oraz na www.filharmonia.szczecin.pl. Kosztują 40 - 90 zł.
Komentarze
0