Podręczniki to niezwykle istotny element składowy procesu nauczania. Bez nich ciężko o zdobywanie wiedzy i pełne zrozumienie jakiegokolwiek zagadnienia. Starannie opracowane w najmniejszym szczególe potrafią sprawić, że nauka stanie się przyjemna, jednocześnie rozbudzając w młodych ludziach pasję do przedmiotu. Oprócz tego, że książki powinny być również dobrze skonstruowane pod względem merytorycznym, nie bez znaczenia jest tu także bogata szata graficzna. Ciekawe, barwne ilustracje potrafią zachęcić uczniów do zgłębiania tematu i ułatwiają zapamiętywanie materiału.
Podręczniki- co powinny zawierać?
Solidne podręczniki muszą bezsprzecznie opierać się na aktualnych informacjach i wyłącznie sprawdzonych źródłach. Jako że tworzone są pod bacznym okiem ekspertów z rozmaitych dziedzin, treść jest zgodna ze stanem faktycznym i zamieszczona w logiczny układzie. W zależności od danego przedmiotu większy nacisk kładzie się albo na chronologię wydarzeń, albo dokładne wyjaśnienie konkretnych zjawisk, czy zamieszczanie szczegółowych danych. Inaczej więc wygląda charakterystyka książek przeznaczonych do nauk ścisłych, a inaczej do humanistycznych (podręczniki do obu typów znajdziemy np. w Empiku i innych, podobnych księgarniach).
Ponadto ich tekst powinien być napisany z użyciem stylu naukowego, z terminologią adekwatną do danego przedmiotu. Dopiero wówczas mamy do czynienia z wiadomościami na wysokim poziomie. Na szczęście, autorzy podręczników szkolnych to specjaliści, doskonale znający się na swoim fachu. Co więcej, struktura treści ma korespondować stricte z programem nauczania. Poruszane kwestie nie mogą odbiegać od podstawy programowej i dotyczyć zupełnie innych zagadnień. Tym samym, zawartość książki powinna być zrozumiana przez każdego, zatem nie wolno stosować skomplikowanego, zawiłego języka.
Poza tym podobne publikacje winne posiadać oprócz naukowych i dydaktycznych także walory popularyzatorskie i nadawać się dla szerszego grona odbiorców, zainteresowanych przedmiotem. Pomocna jest tu grafika i obrazki, nawiązujące do wybranych tematów. Jak wiadomo, strona wizualna jest wszak równie istotna, co merytoryczna. Fotografie i ryciny ułatwiają zapamiętywanie i porządkują wiedzę- sam tekst nierzadko zlewa się w niewyraźną całość.
Po co nam podręczniki?
Oczywiście, nauczyciel też jest w stanie prowadzić zajęci a bez podręcznika, jednak jest to bardzo utrudnione i nie wszystko da się przekazać w ten sposób. Śledzenie rozdziałów jeden po drugim i spoglądanie w tym samym czasie w książkę jest więc jedyną drogą, by przyswoić wymaganą wiedzę. Patrząc w podręcznik kodujemy informacje, wykorzystując do tego narząd wzroku i porządkujemy wiedzę. Książki są poza tym tak skonstruowane, by powoli wdrażać nas w temat. Eksperci świadomie podejmują kolejne zagadnienia, zaczynając od podstaw po rzeczy trudniejsze.
Kupując więc publikacje powszechnie dostępne w sprzedaży, mamy gwarancję, iż jest to rzetelna i konkretna porcja wiedzy, zatwierdzona przez fachowców. Do tego, zachwycające okładkami, kolorowe podręczniki szkolne wyeksponowane na witrynach zapraszają, by od razu sprawdzić, co jest w środku. Stąd, tak wiele dzieci nie może się już doczekać następnej klasy i zapachu świeżego papieru.
Komentarze
0