Horyzont Europa to nowy, największy w Europie program finansowania badań i innowacji na lata 2021-2027, realizowany z poziomu Komisji Europejskiej, z budżetem wynoszącym ok. 95,5 mld euro. Składa się on z trzech filarów. W każdym z nich przedsiębiorcy mogą znaleźć coś dla siebie. Jednym z jego założeń jest promowanie innowacji i współpracy na linii nauka – biznes, a więc udział w projektach firm z sektora MŚP jest bardzo pożądany.

Konkursy publikowane są na portalu Komisji Europejskiej Funding & tender opportunities. Pomysł na projekt musi być innowacyjny w skali minimum europejskiej i wpisywać się w założenia tzw. programu pracy – dokumentu zawierającego m.in. tematy konkursowe oraz określającego zasady wsparcia.

Międzynarodowe konsorcja

W niektórych działaniach przedsiębiorstwa mogą aplikować o dofinansowanie samodzielnie, natomiast w wielu jako członek międzynarodowego konsorcjum – czy to jako koordynator, czy jako partner np. w ramach tzw. klastrów. Obszary, w których można ubiegać się o dofinansowanie obejmują wszystkie dziedziny, w tym m.in. energię, zdrowie, technologie cyfrowe czy środowisko. Tematy takich konkursów są każdorazowo określone przez Komisję Europejską. Należy dodać, że Komisja utworzyła specjalne narzędzie Partner Search, dzięki któremu zainteresowane podmioty mogą publikować ogłoszenia i oferty współpracy, co ułatwia budowanie konsorcjum projektowego.

Warto rozważyć taką możliwość, gdyż w projektach badawczo-innowacyjnych oraz koordynujących i wspierających badania dofinansowanie dla firm wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych, natomiast w projektach innowacyjnych do 70%.

Granty i wsparcie kapitałowe na przełomowe innowacje

Szczególnie interesująca dla przedsiębiorstw może być sztandarowa inicjatywa Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) – EIC Accelerator.

W tym działaniu wsparcie przeznaczone jest głównie dla firm z sektora MŚP (w tym start-upów), które wykazują wysoki potencjał do wzrostu, posiadają innowacyjne, przełomowe rozwiązania (technologię, produkt, usługę) i zamierzają wdrożyć je na rynek europejski i globalny. Warto dodać, że w formule Open nie ma ograniczeń tematycznych, startować mogą zatem przedsiębiorstwa z dowolnej branży. W formule Challenges z kolei wskazane są konkretne dziedziny.

Co istotne, firmy mogą tutaj aplikować samodzielnie (konsorcja nie kwalifikują się do wsparcia). Natomiast proponowane jest głównie finansowanie mieszane (blended finance) składające się z grantu o wysokości maksymalnie 2,5 mln euro, do 70% kosztów kwalifikowalnych oraz komponentu inwestycyjnego – equity od 0,5 do 15 mln euro.

Warto wspomnieć o innej ścieżce aplikowania – najpierw składany jest wstępny wniosek w naborze ciągłym, oceniany w ciągu 4 – 6 tygodni. Kiedy firma otrzyma od ekspertów „zielone światło” ma 12 miesięcy na przygotowanie pełnej dokumentacji i prezentację pomysłu przed EIC Jury. Nowością jest także to, że przedsiębiorcy mogą liczyć na bezpłatne 3-dniowe wsparcie fachowców w przygotowaniu pełnego wniosku.

Firmy, które chciałyby uzyskać szczegółowe informacje w tym zakresie już dziś serdecznie zapraszamy na dyżur ekspercki on-line poświęcony EIC Accelerator, który odbędzie się w dniu 7 grudnia 2021 r. Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE działający w Regionalnym Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT w Szczecinie. Będzie ono miało formę 60-minutowych konsultacji z uczestnikami zarejestrowanymi wcześniej za pośrednictwem strony internetowej www.innowacje.zut.edu.pl (zakładka Wydarzenia).

Natomiast tych z Państwa, którzy dopiero posiadają wizję śmiałych, nowych technologii, z potencjałem do tworzenia nowych rynków, Komisja Europejska zaprasza do naborów EIC Pathfinder, w ramach których przedsiębiorstwa mogą liczyć na 3 mln euro lub 4 mln euro grantu i otrzymać 100% dofinansowania. W zależności od konkursu firmy mogą wnioskować o wsparcie w ramach międzynarodowego konsorcjum bądź samodzielnie.

Naukowcy w firmie w ramach działania Postdoctoral Fellowships

Instytucje oraz przedsiębiorstwa mogą także zaprosić naukowca z zagranicy, posiadającego tytuł doktora, na maksymalnie 24-miesięczne stypendium, podczas którego będzie on pod nadzorem tzw. supervisora (przedstawiciela z firmy) realizował projekt badawczo-innowacyjny o wspólnie ustalonej tematyce. Co istotne, finansowanie przekazywane jest w formie ryczałtu. Naukowiec otrzymuje wynagrodzenie, natomiast firma jako instytucja przyjmująca (tzw. host institution) – środki na sfinansowanie potrzeb naukowych stypendysty oraz na pokrycie kosztów związanych z administrowaniem i zarządzaniem projektem.

A może zostać ekspertem Komisji Europejskiej?

Tych z Państwa, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę w danej dziedzinie, niezależnie od branży, w zakresie nowych technologii czy innowacji, jak również posługują się jęz. angielskim w stopniu umożliwiającym swobodną komunikację, zachęcamy do zostania ekspertem Komisji Europejskiej, oceniającym wnioski o dofinansowanie. Pełnienie tej funkcji wiąże się z wieloma korzyściami, nie tylko finansowymi. Jest to szansa uzyskania praktycznej wiedzy w zakresie pisania projektów, zdobycia unikatowego doświadczenia, nawiązania międzynarodowych kontaktów czy też możliwość realnego wpływu na rozwój innowacji w Europie.

Jako Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE w Szczecinie udzielamy wsparcia w wyborze właściwego konkursu na finansowanie pomysłu projektowego, pomagamy w założeniu profilu eksperta Komisji Europejskiej, udzielamy konsultacji oraz organizujemy szkolenia dotyczące zasad finansowania i przygotowania wniosków. Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

Link do szkolenia:

https://innowacje.zut.edu.pl/wydarzenia/eic-accelerator-finansowanie-przelomowych-innowacji-dla-firm

Agnieszka Bujny

Konsultant ds. Programów Ramowych UE

Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE w Szczecinie

Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT

e-mail: Agnieszka.Bujny@zut.edu.pl

tel.: 91 449 45 49

www.rpk.szczecin.pl

 

Artykuł powstał w ramach działalności Regionalnego Punktu Kontaktowego PR UE w Szczecinie finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki