Wiele kobiet zastanawia się nad tym, jak długo powinny karmić dziecko piersią. Kolejnym dylematem jest to, na jakie mleko dla niemowląt później warto się zdecydować. Dbanie o rozwój malucha jest niezwykle istotne, dlatego też należy podejść do niego z dużą ostrożnością.
Mleko początkowe
Zacznijmy od tego, że w optymalnej sytuacji mama powinna karmić dziecko piersią do momentu aż maluch nie ukończy szóstego miesiąca życia. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób, ponieważ niemowlę nie ma jeszcze odpowiednio rozwiniętego układu trawienia, więc taki pokarm sprawdzi się najlepiej.
Czasem jednak zdarza się tak, że mama nie może karmić swojego dziecka piersią. Wówczas należy wybrać odpowiednie mleko dla dzieci, czyli tak zwane mleko początkowe. Jego skład jest spersonalizowany specjalnie pod niemowlęta. Znajdziemy w nim lekkostrawne białka, kwasy tłuszczowe oraz substancje wzmacniające odporność dziecka. Mleko początkowe ma przypominać w możliwie jak najbardziej mleko matki.
Co więcej, mleko początkowe również należy staranie dobrać. Może się zdarzyć tak, że dziecko będzie cierpiało na pewne dolegliwości po jego wypiciu, takie jak kolki czy zaparcia. Wówczas najlepiej zmienić preparat na inny, lepiej dopasowany do organizmu naszego malucha.
Mleko dla niemowląt po 6 miesiącu życia
Nawet jeśli dziecko było karmione piersią, to po szóstym miesiącu jego życia powinno rozpocząć się urozmaicanie jego diety. Możemy stopniowo wprowadzać inny pokarm, który jest dostosowany do jego wieku.
Przy czym podkreślmy, że w dalszym ciągu powinnaś karmić dziecko piersią, jeśli masz taką możliwość! Inny pokarm powinien stanowić jedynie urozmaicenie, swego rodzaju stopniowe wprowadzanie w inną dietę. Wszystko powinno przebiegać w sposób łagodny i stonowany. Mama powinna co jakiś czas zmniejszać liczbę karmień piersią w ciągu dnia, aby dziecko mogło oswajać się ze zmianami.
Dodajmy również, że nie ma granicznej daty, przy której nie powinno się już karmić dzieci piersią. Przeważnie proces ten trwa do drugiego roku życia dziecka, czasem jednak nieco się wydłuża.
Od kiedy można dawać dziecku mleko krowie?
Gdy dziecko skończy siódmy miesiąc życia, możemy rozpocząć podawanie mu przetworów mlecznych pokroju jogurtu naturalnego czy kefiru. Powinna być to jednak naprawdę mała ilość pokarmu. Natomiast mleko krowie powinno pojawić się dopiero w momencie, gdy dziecko skończy przynajmniej pierwszy rok życia.
Dlaczego nie warto ryzykować podania krowiego mleka dziecku wcześniej? Przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia potencjalnej alergii. Poza tym takie mleko ma mniej składników odżywczych, w tym zawartość witamin i żelaza jest na mniejszym poziomie niż w przypadku produktów przygotowanych specjalnie dla najmłodszych.
Na koniec drobna przestroga. Dziecku nie można podawać zbyt dużych ilości mleka krowiego. W przypadku rocznego dziecka górna granica to maksymalnie 400 mln na dzień. Możemy doprowadzić do nadwyżki białka, która sprawi, że inne substancje odżywcze będą się wolniej wchłaniać do organizmu dziecka.
Komentarze
0