Wiarygodność kredytowa jest czynnikiem, który w znacznym stopniu absorbuje każdą osobę chcącą zaciągnąć kredyt bankowy. Jej ostateczny kształt zależny jest od szeregu czynników elementarnych w kwestii przyznania dofinansowania. W dzisiejszym artykule szerzej opiszemy, co sprawia, że obniżane są poszczególne zdolności kredytowe.
Niewystarczające zarobki
Bank przykłada priorytetową uwagę na to, jakie dana osoba ma zarobki. Przy czym żadna instytucja tego typu nie ustali rat, które są większe, niż 60% wynagrodzenia kredytobiorcy. Sprawia to, że zbyt niski zarobek utrudnia, a w wielu przypadkach uniemożliwia osiągnięcie satysfakcjonującej zdolności kredytowej.
Ważnym zagadnieniem jest również źródło dochodu. Banki korzystniej postrzegają osoby pracujące na podstawie umów o pracę na czas nieokreślony. Ci, którzy podpisują umowy cywilnoprawne, znajdują się w gorszej sytuacji, a w najgorszej ludzie związanie umową o dzieło. Wynika to głównie z trudności w ocenie stabilności zatrudnienia i wysokich kosztów uzyskania przychodu (50% lub 20%). Ponadto warto nadmienić, że żadna instytucja bankowa nie uwzględnia dochodów pochodzących ze źródeł, których nie można udokumentować.
Kalkulator zdolności kredytowej. Źródło: Expander
Wysokie koszty miesięcznego utrzymania
Zarówno jedzenie, transport, rachunki, jak i rzeczy sprawiające nam przyjemność kosztują. Niemniej, gdy kosztują zbyt dużo, to skutecznie obniżają wiarygodność kredytową. Sytuacja jest jeszcze gorsza, gdy potencjalni kredytobiorcy wciąż spłacają swoje wcześniejsze zadłużenia. To radykalnie zmniejsza miesięczną pulę środków dostępnych dla klientów. Oczywiście, próżno robić z siebie ascetę. Lepiej jest po prostu zrezygnować z rzeczy, które niekoniecznie są nam potrzebne do życia.
Niekorzystna historia kredytowa
Gdy do tej pory nie udało nam się spłacić poszczególne zobowiązania finansowe, to musimy liczyć się z tym, że zarówno obniżą one wiarygodność kredytową, jak i właściwie przekreślą szansę na uzyskanie kolejnej pożyczki. Tyczy się to też wszystkich opóźnień ratalnych. Z punktu widzenia banku decyzja o odmowie współpracy z dłużnikiem jest bardzo rozsądną metodą: jeśli klient nie może spłacić poprzedniego długu, dlaczego wierzyć mu, że inaczej będzie z przyszłym?
Podsumowanie
Znajomość powyższych czynników zdolnych do obniżenia zdolności kredytowej jest niezwykle pragmatyczna. Nie tylko bowiem uchroni nas przed stratą czasu, ale i zapewni nam sukces w dążeniu do zdobycia oczekiwanej pożyczki.
Komentarze
0