Nauczyciele, budowlańcy, operatorzy maszyn – to między innymi na nich czekają oferty pracy w województwie zachodniopomorskim w 2023 roku. Na tym lista poszukiwanych fachowców się jednak nie kończy. Najnowsze wyniki prognozy Barometr Zawodów uwzględniają aż 42 grupy profesji deficytowych w regionie.

Poniżej wyniki badania. Dodatkowo, można sprawdzić kogo poszukują pracodawcy szukając pracy w internecie. Bardzo często wystarczy wpisać Praca Szczecin i będziemy widzieć aktualne zapotrzebowanie na pracowników w regionie.

Deficyt kandydatów do pracy – zachodniopomorskie

Barometr Zawodów jest corocznym, ogólnopolskim badaniem wykonywanym z inicjatywy resortu pracy we wszystkich powiatach, miastach na prawach powiatu, województwach oraz w skali ogólnopolskiej. Jednym z jego głównych celów jest wskazanie, jakich fachowców brakuje na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy. To bardzo cenna informacja dla osób szukających pracy. Na podstawie znajomości profesji deficytowych w danej okolicy osoby te mogą obiektywnie ocenić swoje szanse na szybkie znalezienie etatu, a także ewentualnie zaplanować przebranżowienie czy poszerzenie kwalifikacji o poszukiwanie pracy w pokrewnej dziedzinie.

W 2023 r. w województwie zachodniopomorskim wskazano aż 42 grupy zawodów deficytowych. Pracodawcy mają trudności z zapełnieniem stanowisk:

  • w budownictwie – dla betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,

  • w przetwórstwie przemysłowym – dla elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników pojazdów samochodowych, spawaczy, ślusarzy, przetwórców mięsa i ryb, operatorów obrabiarek skrawających,

  • w branży TSL – dla kierowców autobusów, kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów,

  • w usługach medycznych, opiekuńczych i pomocy społecznej – dla fizjoterapeutów i masażystów, lekarzy, logopedów i audiofonologów, pracowników socjalnych, psychologów i psychoterapeutów, ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych i osób z niepełnosprawnością,

  • w oświacie – dla nauczycieli przedszkoli, nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, nauczycieli przedmiotów zawodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, pedagogów, wychowawców w placówkach oświatowych i opiekuńczych,

  • w gastronomii – dla kucharzy, pomocników kuchennych,

  • w usługach księgowych – dla pracowników ds. rachunkowości i księgowości, samodzielnych księgowych,

  • przeznaczonych dla pracowników służb mundurowych.

Praca w Szczecinie od zaraz

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące poszczególne zawody jest oczywiście różne w poszczególnych częściach województwa. Dlatego warto także sprawdzić listę profesji deficytowych w konkretnej miejscowości, w której szukamy pracy.

Jeśli chodzi o stolicę województwa, zgodnie z wynikami prognozy w bieżącym roku najpilniej poszukiwani są specjaliści IT, w tym technicy informatycy, programiści, projektanci i administratorzy baz danych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów komputerowych, a także specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych. Szuka się również specjalistów telekomunikacji.

Co więcej, oferty pracy w Szczecinie kierowane są do nauczycieli szkół branżowych – zarówno do prowadzenia zajęć teoretycznych, jak i praktycznych w nauce zawodu. Pracę od ręki dostaną także robotnicy budowlani. Wysoki popyt na budowlańców przy niewielkiej liczbie chętnych sprawia, że często dostępna jest praca dla Ukraińców i innych cudzoziemców, nawet jeśli ci nie posługują się biegle językiem polskim.