Płyta indukcyjna coraz częściej zastępuje tradycyjną kuchnię gazową. Jej zaletą jest nie tylko energooszczędność i funkcjonalność, ale też elegancki design, co jest szczególnie istotne w nowoczesnych wnętrzach. Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Płyty indukcyjne cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób które urządzają nowoczesne wnętrze. Urządzenia te mają atrakcyjny wygląd i są bardziej ekonomiczne od tradycyjnych kuchenek gazowych, dzięki czemu pozwalają na oszczędności. Mają też wiele przydatnych funkcji, które ułatwiają gotowanie i intuicyjną obsługę. Co musisz wiedzieć przed zakupem płyty indukcyjnej?

Jak działa płyta indukcyjna?

Działanie płyt indukcyjnych polega na wykorzystaniu zasad indukcji elektromagnetycznej. Kiedy postawimy na płycie metalowe naczynie, powstaje silne pole magnetyczne, a na dnie naczynia powstają silne prądy wirowe, które sprawiają, że naczynie się nagrzewa. Jednocześnie pozostała część płyty pozostaje zimna. Jako że nagrzewa się jedynie dno naczynia, a nie cała płyta, jest to rozwiązanie energooszczędne. Nie dochodzi też do strat ciepła, dzięki czemu gotowanie przebiega szybciej niż w przypadku płyt gazowych.

Jakie zalety ma płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne mają wiele zalet, a do jednej z najważniejszych należy oszczędność energii. Jako, że płyta nagrzewa się tylko w tym miejscu, gdzie stoi garnek, a po jego zdjęciu dopływ prądu jest odcinany, oszczędzamy znacznie więcej energii niż w przypadku kuchenek gazowych. Również czas gotowania jest tu dużo szybszy. Wszystko dlatego że mechanizm tej płyty grzewczej wytwarza pole magnetyczne. Kiedy podłączamy płytę do prądu, dno naczynia błyskawicznie się nagrzewa, a jednocześnie nie dochodzi do strat ciepła, jak to ma miejsce w kuchence gazowej. Płyta indukcyjna jest też łatwa w utrzymaniu czystości. Wszystko dzięki temu, że jedzenie, które spada na płytę nie przypala się i nie przywiera. Czyszczenie zajmuje więc tylko kilka minut, a należy użyć do tego środków do czyszczenia powierzchni ceramicznych.

Korzystanie z płyty grzewczej indukcyjnej jest też bezpieczne, ponieważ cała płyta nie nagrzewa się w czasie gotowania i nie ma ryzyka poparzenia. Jest to szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci. Wymieniając zalety płyt indukcyjnych, nie można zapomnieć o ich estetyce i przyjemności płynącej z gotowania. Mają one bardzo atrakcyjny design, co sprawia, że idealnie pasują do nowoczesnych wnętrz. Z kolei liczne funkcje dodatkowe sprawiają, że gotowanie jest łatwe i przyjemne. Również ceny płyt indukcyjnych nie są już wysokie i nie odbiegają od kosztów klasycznych kuchni gazowych.

Jaką płytę indukcyjną wybrać?

Jeśli zastanawiasz się, jaką płytę indukcyjną wybrać, zacznij od zapoznania się z parametrami, które mają te urządzenia i dopasuj odpowiedni model do swoich potrzeb. Płyty indukcyjne mają różne rozmiary i ilość pól grzejnych, a większość modeli ma szerokość 58-60 cm i 4 pola. Dostępne są też mniejsze rozmiary płyty grzewczej indukcyjnej, z 2 polami grzewczymi, które znajdą zastosowanie w mniejszych kuchniach. Biorąc pod uwagę wykonanie płyty grzewczej, możesz wybrać ceramikę lub szkło. Choć obie wersje są tak samo estetyczne, powierzchnia szklana jest bardziej podatna na zniszczenia. Wybór płyty grzewczej ceramiczne jest więc bardziej praktyczny w gospodarstwie domowym, ponieważ jest ona trwalsza niż w przypadku płyty grzewczej szklane. Należy też pamiętać, że do wyboru są modele z ramką lub bez ramki. Ramka zabezpiecza brzegi płyty grzewczej przed zniszczeniem, natomiast modele bezramkowe mają na krawędziach ochronny szlif ozdobny.

Jeśli chodzi o napięcie zasilania, zwykle jest to 230V. Płyty zasilane prądem zmiennym 400 V wymagają osobnej, trójfazowej instalacji elektrycznej. Z kolei optymalna wartość mocy przyłączeniowej to 6,9 kW. Urządzenia, które mają kilkanaście kW, wymagają lepszej instalacji elektrycznej i bezpieczników.

Podczas zakupu płyty grzewczej indukcyjnej zwróć też uwagę na funkcje, które wpływają na bezpieczeństwo użytkowania. Jest to m.in. automatyczne wyłączenie, blokada przed dziećmi, blokada przed przypadkowym uruchomieniem czy funkcja ReStart. Nie można też zapominać o funkcjach, które ułatwiają gotowanie. Sterowanie płyty grzewczej sensoryczne, wyświetlacze LCD, programowanie czasu gotowania, suwaki elektroniczne, łączenie pól grzejnych, zdalne sterowanie smartfonem, rozpoznawanie obecności garnka czy utrzymanie idealnej temperatury potrawy – to funkcje płyty grzewczej, które czynią gotowanie przyjemniejszym.

Ciekawa jest też funkcja pauzy, która pozwala na szybkie przerwanie gotowania i opuszczenie kuchni. Po powrocie wystarczy tylko wcisnąć przycisk, a płyta znów się uruchomi. Producenci płyt indukcyjnych umożliwiają też w najnowszych modelach na umieszczanie naczyń w dowolnym miejscu płyty. System rozpoznawania naczyń sprawia, że rozmiar i kształt naczynia zostaje automatycznie rozpoznany, a kuchenka dostosowuje wielkość pola.

Jeśli do tej pory w Twojej kuchni była płyta gazowa, konieczny będzie też zakup nowych naczyń. Nie wszystkie naczynia nadają się bowiem do płyt indukcyjnych. Podczas zakupu zwróć uwagę, czy garnek jest przeznaczony do płyt indukcyjnych. Wybieraj garnki wykonane z takich tworzyw jak: stal nierdzewna chromoniklowa, stopy aluminium, stopy miedzi, stal węglowa, ceramika, szkło czy garnki z powłoką żeliwną.